Zvyšky zo stola by mali byť pre psa a mačku úplné tabu

0

Bratislava 1. januára (Útulkovo.sk) – Kŕmenie zvyškami zo stola by malo byť pre vášho psa alebo mačku úplné tabu. Nielen počas sviatkov, ale aj počas celého roka. Nebezpečné sú tiež kosti a pozor treba dávať aj na ľudské jedlo, ktoré dostanú. Sú však aj ďalšie špecifiká zvieracej stravy, niektoré naozaj prekvapujúce!

Silvia Čaňová zo Slobody zvierat upozornila, že kosti nie sú pre psy a mačky vhodné. „Ani kuracie, ani rybie. Sú nebezpečné, ich úlomky sa môžu zapichnúť do krku alebo žalúdka,“ spresnila.

„V každom prípade by sme psíkovi ani mačičke nemali podávať korenené a solené jedlá, pretože môžu podráždiť žalúdok, rovnako ako koláče nie sú vhodnou potravou,“ doplnila Simona Vinczeová z Občianskeho združenia Pes v núdzi, podľa ktorej by jedlo zo stola malo byť pre domáceho miláčika úplné tabu.

„Nebezpečnými jedlami pre našich zvieracích spoločníkov je určite čokoláda, avokádo, mačky by nemali konzumovať mliečne výrobky, čo sa môže zdať pre mnohých prekvapivé, ale mačky nevedia tráviť laktózu, preto je pre nich mlieko nie vhodné, u psíkov sa môže tiež vyskytnúť intolerancia,“ priblížila Vinczeová. Nevhodné jedlá sú tiež sladkosti, cibuľa a cesnak, hrozno, hrozienka, jadierka z ovocia, vyprážané mastné jedlá, varené kosti a spomínané zvyšky z jedla.

Na koži z lososa či kapra, alebo kúsku rybieho mäsa alebo vývare si však podľa Čaňovej psík aj mačka určite pochutia.

Môžu aj surové mäso, pokiaľ je predtým dobre premrazené. „Pre psa je dobrou maškrtou napr. veľká hovädzia kosť s kĺbom, ktorá splní aj funkciu hračky – psík pri nej dokáže stráviť pár pekných hodín,“ poradila Čaňová.

Podľa Viktórie Michalskej z Občianskeho združenia Túlavá labka im môžeme uvariť čistú ryžu, či čisté mäso, ale aj pri mäse treba dávať pozor. „Napríklad ak má pes problém s obličkami, nemal by mäso jesť, musí mať diétu,“ upozornila.

Ak dávate vášmu štvornohému miláčikovi granule, aj tie si treba vybrať správne. „Určite nekupovať farbené. Niektorí výrobcovia dokonca granule solia, čiže zvieratá sú na nich doslova závislé,“ uzavrela dobrovoľníčka.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Alexandra Pavelková