Zvieratá nemajú oslavy Nového roka veľmi v láske

0

BRATISLAVA – Sluch psa a mačky je až sedemkrát citlivejší ako ľudský, preto na výbuchy reagujú intenzívnejšie – sú podráždené, hľadajú bezpečný úkryt a oveľa viac sa túlia k majiteľom.

Podľa veterinárky Nadi Mocnej by sa i napriek tomu nemalo meniť naše správanie k nim: „Netreba to v žiadnom prípade preháňať, príliš zviera mojkať alebo ho nadmerne odmeňovať. Úplne stačí, ak nás bude mať nablízku.“

Majitelia zvierat by počas silvestrovského dňa mali zvieraťu zabezpečiť bezpečné útočisko, napríklad kúpeľňu bez okien. Ak máte psa vonku v búde, mali by ste ho chodiť oveľa častejšie kontrolovať, prípadne ho počas dňa „unaviť“ dlhou prechádzkou.

Aj pravidelné prechádzky by ste v tento deň mali urobiť o niečo skôr. Nezabudnite na pevné popruhy, dobre zaistený obojok, prípadne dať zvieratku identifikačnú známku s kontaktnými údajmi, ak by sa nečakaného výbuchu petrady zľaklo a odbehlo.

Ak sa vám i napriek tomu stane, že sa zviera vyvlečie a ujde, Sloboda zvierat odporúča chovateľom, aby kontaktovali odchytovú službu, väčšinou je to mestská polícia. Prípadne miestnu karanténu, kde sa odchytené zviera dočasne umiestňuje.

Útulkovo.sk
Video: Tablet.TV
Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer