Výstavbu útulku v Rimavskej Sobote podporilo 3600 ľudí, jeho zriadenie je však otázne

0

Rimavská Sobota – Petíciu za zriadenie útulku pre túlavé zvieratá a jeho financovanie z prostriedkov, ktoré sa vyberú v rámci poplatkov za psy, podpísalo približne 3600 ľudí z Rimavskej Soboty a okolia.

Podľa slov hlavného kontrolóra mesta Ladislava Šťavinu, ktorý o petícii informoval mestských poslancov na ich ostatnom zasadnutí, ide o jednu z najväčších petičných akcií v histórii mesta. Poslanci ju po rozprave vzali na vedomie a na podnet poslanca Júliusa Sojku poverili hlavného kontrolóra preverením zákonnosti postupu mesta pri jej vybavovaní s tým, že touto témou sa budú zaoberať na najbližšom zasadnutí.

„Petičné právo hovorí, že do jedného mesiaca sa kompetentní musia vyjadriť k petícii, čo sa nestalo. Toto som napadol, pretože je to nezákonné,“ konštatoval Sojka pre TASR s tým, že ho irituje prístup samosprávy k požiadavke 3600 občanov. „V histórii tohto mesta tu v rámci petícií nikdy nebola takáto masa ľudí. Pritom rôzne, oveľa menšie podpisové akcie boli rýchlo prerokované,“ podotkol a dodal, že v boji za útulok, ktorého zriadenie presadzuje už niekoľko rokov, mieni pokračovať.

Podľa slov primátora Jozefa Šimka však nie je obvyklé, aby útulok prevádzkovalo priamo mesto. „V rámci celého Slovenska máme iba jediný takýto útulok v Martine. Ostatné útulky sú v rukách spoločenských organizácií a súkromných firiem či osôb,“ zdôraznil. Samospráva sa podľa jeho slov musí sústrediť na iné úlohy. Dodal však, že ak o zriadení útulku poslanci rozhodnú a v rámci rozpočtu naň určia dostatočný objem financií, bude ich rozhodnutie rešpektovať. „Výstavba však vyjde okolo 70.000 eur a ročná prevádzka asi 90.000 až 100.000 eur,“ upozornil.

Odchyt túlavých psov na území mesta v súčasnosti zabezpečuje mestská polícia. Podľa slov jej náčelníka Petra Berecza v tomto roku odchytili zatiaľ 65 psov, pričom u každého sa v prvom rade snažili nájsť pôvodného, prípadne nového majiteľa. Z uvedeného počtu 22 psov umiestnili v útulkoch susedných miest. „Problémom však je, že psov sa nám takýmto spôsobom nepodarí vždy umiestniť ihneď, pretože tieto útulky bývajú preplnené,“ priblížil náčelník a dodal, že z kapacitných dôvodov niekedy nemôžu realizovať ani okamžitý odchyt niektorých psov. „Jednoducho ich nemáme kam dať,“ doplnil.

V celom okrese Rimavská Sobota, ktorý je rozlohou tretí najväčší na Slovensku, neexistuje v súčasnosti ani jediný útulok pre túlavé zvieratá. Najbližšie útulky sa nachádzajú v susedných okresných mestách Revúca a Lučenec, kde je v rámci okresu v prevádzke aj druhý útulok vo Fiľakove.

TASR
Ilustračné foto: TASR