Vtáky nemožno prikrmovať slaným jedlom, najradšej majú slnečnicu

0

Príchod zimy sa mnohým spája s prikrmovaním vtáctva. Prikrmovať vtáky má význam počas chladných dní, kedy si ťažšie nájdu dostupnú potravu.

Treba však pamätať na správne umiestnenie kŕmidla aspoň 1,5 metra nad zemou aj výber krmiva. „Výberom ovplyvníme i druhy, ktoré k nám priletia. V žiadnom prípade neponúkame vtákom korenené a solené jedlo,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Prikrmovať vtáctvo možno od prvých mrazivých dní, no najmä počas snehovej prikrývky a silnejších a celodenných mrazov. „Najčastejšie sa na nás ľudia obracajú s otázkou, kedy majú vtáky prikrmovať. Z hľadiska potravnej dostupnosti má význam prikrmovanie iba ak prírodné zdroje sú na minime, obzvlášť vo februári a marci. Počas chladných dní vtákom neponúkame vodu, mohli by sa v nej okúpať a zamrznúť. Ako zdroj vody im môžeme ponúknuť pokrájané kúsky jabĺk,“ skonštatoval Slobodník.

Vtáky najviac obľubujú slnečnicu. Okrem nej možno prikrmovať aj repkou, prosom, ovsom, či pšenicou, ideálne je kombinovať ich vždy so slnečnicou. „Takto prestretý stôl je lákadlom najmä pre pinkovité vtáky – glezgy, stehlíky, zelienky, čížiky, a tiež sýkorky a vrabce. Sýkorky, ale aj ďatle obľubujú orechy a loj – najmä hovädzí. Ak chceme, aby sa nám na kŕmidle objavili aj väčšie druhy vtákov, môžeme im ponúknuť kukuricu. Tá je lákadlom pre straky a sojky,“ povedal Slobodník.

Je tiež dôležité, aby krmivo nebolo zvlhnuté a aby ho nesfúklo z kŕmidla na zem. „Zvlhnutiu zabráni široká strieška kŕmidla, ktorá je výrazne širšia ako jeho dno, čím ho chráni pred snehom a dažďom. Sfúknutiu krmiva na zem zabránia tri až päť centimetrov vysoké „mantinely“ násypnej plochy kŕmidla. Kŕmidlo je potrebné v pravidelných intervaloch čistiť. Najmä prostredníctvom vtáčieho trusu sa môžu šíriť choroby a z kŕmidla sa môže nechcene stať epicentrum vtáčích chorôb,“ zhrnul Slobodník.

TASR