Vie byť pes šťastný aj v paneláku? Psychológ psov poradí, ako na to

0

Pes dokáže byť šťastný aj v paneláku, ak majiteľ napĺňa jeho potreby. Keď sa to nedeje, trpí pes, ktorý je potom nervózny, a trpí aj jeho pán. Poukazuje na to psychológ psov Lukáš Slovák.

„Ak si niekto kupuje toto zviera, nech si zistí aspoň jeho základné povahové črty, či s ním vôbec dokáže spolunažívať. Je nezodpovedné vziať si psa len preto, že je milý,“ uviedol.

Vzájomná potýčka medzi zvieratami zasiahne po psychickej stránke viac majiteľa ako jeho domáceho miláčika. Psy by podľa Slováka mali mať v sebe zakorenené inštinkty, ktoré im nedovolia byť dlho traumatizované z fyzického útoku – napríklad týždeň či dva. „Inak by v prírode neprežili, konflikty sú tam súčasťou života, pretože jedince vzájomne súperia o moc,“ povedal.

Inštinkty má v sebe zakorenené i malá čivava. Podľa Slováka si dokáže vybudovať rešpekt aj pred pitbulmi. „Niekedy im tento malý pes môže aj šéfovať,“ podotkol. Vzájomný rešpekt medzi zvieratami podľa neho nevyplýva iba z fyzickej sily. „V prírode by mal byť alfasamec ten najsilnejší, no sila tkvie napríklad aj v správnych rozhodovaniach. Vôbec to nie je iba o veľkosti jedinca,“ poznamenal Slovák.

Psychológ psov nevie odpovedať, ako sa vníma kastrovaný pes. Myslí si ale, že ľudia berú kastráciu zvieraťa viac tragicky ako ich domáci miláčik. „Majitelia sa ma často pýtajú, či dať psa vykastrovať. Zviera má mať naplnené všetky potreby, jedna z nich je aj rozmnožovať sa. Ak mu to jeho majiteľ nevie umožniť, vzniká problém. Vtedy sa treba rozhodnúť pre takýto zákrok,“ uviedol. Akceptuje však, že názory na túto tému sa líšia.