VIDEO: Pandu veľkú narodenú v USA previezli do Číny

0

Trojročná panda veľká narodená v USA sa dnes vrátila do vlasti svojich rodičov. Samička Pao Pao dorazila po 17-hodinovom lete z Washingtonu do mesta Čcheng-tu, metropoly provincie S‘-čchuan ležiacej na juhozápade Číny.

Pao Pao sa narodila v zoo vo Washingtone. Jej meno v preklade znamená „drahocenný“ či „poklad“. Do najľudnatejšej krajiny sveta ju dnes vrátili v súvislosti s dohodou medzi Čínou a USA, na základe ktorej sa všetky pandie mláďatá ešte pred dovŕšením štyroch rokov musia vrátiť do Číny, aby sa tam zapojili do chovného programu.

Do Číny pandu sprevádzal aj ošetrovateľ a veterinár Marty Dearie, ktorý sa o ňu v zoo staral už od narodenia. S pandou zostane, pokiaľ sa novému prostrediu neprispôsobí a neporozumie pokynom v čínštine. Čínski chovatelia ju z mesta Čcheng-tu prevezú do chovnej stanice pre pandy v meste Tu-ťiang-jen, kde na ňu približne jeden mesiac bude dohliadať tím chovateľov. Ten bude monitorovať jej aktivity, stravu a telesné funkcie. Očiam verejnosti ju vystavia až následne.

Pao Pao je v poradí jedenástou pandou veľkou narodenou v zoo v zahraničí, ktorú previezli do Číny. Tam žije vo voľnej prírode podľa odhadov expertov okolo 1600 pánd veľkých. Vyskytujú sa prevažne v provinciách S‘-čchuan a Šen-si.

V zajatí žije v súčasnosti viac ako 200 pánd veľkých.