V piatok bude celoslovenský pochod za prijatie zákona o ochrane zvierat

0

BRATISLAVA – V siedmich slovenských mestách sa v piatok (17.10.) uskutoční pochod za prijatie návrhu zákona o ochrane zvierat. Celoslovenskú akciu už po druhý raz zorganizujú občianske združenia Pes v núdzi a Majme srdce.

Cieľom ochrancov zvierat je poukázať na fakt, že podľa súčasných zákonov je zviera vecou. V slovenskej legislatíve je ochrana zvierat upravená len v Zákone o veterinárnej starostlivosti, a to len v jednom paragrafe, upozornili organizátori pochodu. Od roku 2011 sa preto snažia spolu s ďalšími združeniami o prijatie osobitného zákona.

Okrem Bratislavy by sa mala akcia uskutočniť aj v Košiciach, Prešove, Nitre, Trnave, Banskej Bystrici a Štúrove. Organizátori vysvetlili, že cieľom pochodov je demonštrovať hromadnú podporu občanov Slovenska. V Bratislave a Košiciach bude podujatie doplnené aj vystúpením umelcov.

pozvanka na pochod1

V hlavnom meste sa pochod začne pred budovou slovenského parlamentu, odkiaľ povedie až na Hviezdoslavovo námestie, kde na pódiu vystúpia napríklad hudobné skupiny 4D, Forsomeone, či kubánsky spevák Eusebio Nicolás s tanečníkmi z Bailadora dance group. Účasť podľa organizátorov prisľúbili aj známe osobnosti, ich mená nespresnili.

V prípade schválenia zákona o ochrane zvierat by mohlo ísť o prvú právnu normu svojho druhu u nás. Návrh, ktorí pripravili ochrancovia zvierat, nazerá na zvieratá ako na živé bytosti. Rieši ich ochranu, pričom obsahuje samostatnú úpravu pre spoločenské aj hospodárske zvieratá. Mal by umožniť efektívnejšie stíhanie a otázku trestov za násilie páchané na zvieratách.

pozvanka na pochod

Zákon by mal ale priniesť aj obmedzenia v súvislosti s chovom zvierat. Definuje či už minimálnu vekovú hranicu, alebo nespôsobilosť mať zviera, napríklad pre toho, kto bol odsúdený za trestný čin týrania zvieraťa a podobne. Návrh však hovorí aj o zákaze testovania na zvieratách za účelom výroby kozmetických výrobkov a zavedení povinnosti registrácie chovov zvierat s cieľom zabrániť takzvaným čiernym chovom.

Informácie o petícii za prijatie zákona o ochrane zvierat nájdete aj v najnovšej časti relácie Útulkovo.

TASR
Ilustračné foto: Útulkovo.sk/zf
Video: TABLET.TV