V marci bude v Bratislave prvá z piatich kastračných akcií pouličných mačiek

0
Ilustračné foto

Dobrovoľníci z Bratislavy pripravujú prvú z piatich kastračných akcií pouličných mačiek v roku 2018. Konať sa bude 23. až 25. marca.

Práve jar je totiž podľa organizátorov najvhodnejšie obdobie, kedy sa dá zamedziť rodeniu ďalších mačiatok, ktoré by na ulici čakala takmer istá smrť.

„Vykastrovaním približne 800 pouličných mačiek a kocúrov v roku 2017 sa zabránilo narodeniu tisícok mačiatok. Stav je však naďalej alarmujúci,“ pripomínajú organizátori. Obyvateľov Bratislavy preto vyzývajú, ak poznajú miesto, kde sa pouličné mačky nachádzajú, aby vyplnili formulár na stránke: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScByhfJf8KCe3faaZ1JJSuiVvNy2 w-M_861T-PXq3ZBJmYtKg/viewform.

„Pouličné mačky budeme opäť odchytávať v rôznych častiach Bratislavy. Na odchyt slúžia špeciálne klietky, ktoré mačke neublížia. Každé zviera bude prehliadnuté veterinárom, ošetrené, odčervené, odblšené, vykastrované a vrátené do svojej pôvodnej lokality, čo je veľmi dôležité. Mačka dané prostredie pozná, vie, kde hľadať potravu aj úkryt,“ uviedla pre TASR jedna z organizátoriek akcie Lenka Učníková.

Odhadom žije na území hlavného mesta asi 6000 až 8000 pouličných mačiek. Mačka je plodná už vo veku päť mesiacov a môže mať až trikrát za rok priemerne päť mláďat. „Pouličné mačky často nie sú obľúbené medzi ľuďmi, ale sú veľmi užitočné, pretože slúžia ako najúčinnejšia deratizácia. Mačka uloví denne aj 20 myší a dospelý jedinec nemá problém ani s potkanmi, na ktorých sú jedy a iné nástrahy často neúčinné. Preto by sme mačky nemali z mesta a z ulíc vyháňať, keďže zodpovednosť za stav pouličných mačiek je najmä na človeku, a to zabezpečením prevencie neželaného množenia, akou je práve kastrácia,“ dodala Simona Vitanová, ďalšia z organizátoriek akcie.