V Austrálii museli utratiť najstaršieho známeho orangutana sumatrianskeho

0

Vo veku 62 rokov uhynula v austrálskej zoo najstaršia známa samica orangutana sumatrianskeho na svete. Zanechala po sebe 54 potomkov.

Puan – prezývanú v zoo v Perthe aj „stará dáma“ – utratili v pondelok pre zdravotné problémy spojené s jej vysokým vekom, informovala agentúra DPA.

Puan žila v perthskej zoo od roku 1968. V roku 2016 ju Guinnessova kniha rekordov oficiálne uznala za najstaršieho jedinca svojho druhu na svete. Tento kriticky ohrozený ľudoop sa pritom vo voľnej prírode dožíva 50 rokov len zriedka, uviedla zoologická záhrada.

Predpokladá sa, že Puan sa narodila v džungli na indonézskom ostrove Sumatra v roku 1956. Podľa zoo mala za svojho života 11 mláďat. Jej celkovo 54 potomkov žije v USA, Európe a iných častiach sveta.

„Jej príbuzní tvoria takmer desať percent (súčasnej) svetovej populácie tohto druhu,“ uviedla Holly Thompsonová z oddelenia primátov v perthskej zoo. Niektorých Puaniných potomkov podľa zoo v Perthe vypustili na Sumatre späť do voľnej prírody.

Hlavná Puanina ošetrovateľka Martina Hartová napísala pre utorkové vydanie denníka The West Australian o svojej zverenkyni nekrológ. Uviedla v ňom, že „Puanino obočie síce postupne zošedivievalo, pohyby sa jej spomaľovali a myseľ začala blúdiť, ale ona sama zostala matrónou – pokojnou a dôstojnou dámou, ako bývala vždy“.