VIDEO: V preplnených klietkach sa v Košiciach tlačí takmer 200 zvierat

36

Košice 28. januára (TASR) – V košickom útulku pre zvieratá pretrváva kritická situácia pre vysoký počet opustených psov. V preplnených klietkach je takmer 200 zvierat, čo je zhruba dvojnásobok vhodnej kapacity. Útulok preto ďalších psov od začiatku januára neprijíma, a to až do času, keď sa neuvoľní miesto.

„Je to strašne vysoký nadstav, ktorý vlastne z roka na rok stúpa. Na porovnanie, pred piatimi rokmi sme mali zhruba 80 – 90 psíkov, ten počet veľmi narástol,“ uviedla vedúca zvieracieho útulku Romana Šerfelová.

Aj napriek zákazu prijímania nových psov podľa nej ľudia prehadzujú šteňatá do útulku cez plot, alebo ich nechávajú v okolí. Aktuálne majú v útulku približne 50 šteniat.

košický útulok pes kapacita opustené psy

Vysoký počet psov znamená stiesnené podmienky, ale napríklad aj znemožňuje pracovníkom dostatočne sa individuálne venovať tým, ktoré majú problémové správanie.

Ľudia môžu pomôcť túto situáciu riešiť prostredníctvom adopcie štvornohých priateľov alebo aj dočasnou opaterou, pri ktorej majú psy už zabezpečenú veterinárnu starostlivosť a krmivo. Vítaná je tiež materiálna pomoc.

košický útulok pes kapacita opustené psy

„Potrebujeme hlavne veľa podstielok, čiže staré deky, plachty, uteráky, krmivo – konzervy a granule, ale aj dezinfekčné prostriedky, pretože denne musíme dezinfikovať klietky či koterce. Ľudia by nám pomohli aj dobrovoľným venčením, a to aj počas pracovného týždňa,“ povedala šéfka útulku.

Nárast počtu opustených psov v Košiciach je dlhodobý, množia sa prípady vyhodených šteniat. Podľa Šerfelovej by majitelia psov mali byť zodpovední a ak nechcú šteňatá, treba si ustrážiť svojich miláčikov alebo ich dať sterilizovať, resp. vykastrovať.

Tu bude player

TASR
Foto: TASR František Iván
Video: TASR