Obec nesmie zakázať prikrmovanie túlavých mačiek

10

Bratislava 19. júna (Útulkovo.sk) – Obec nesmie zakázať prikrmovanie túlavých mačiek. Napriek tomu to však niektoré robia. „Je veľmi pravdepodobné, že porušujú zákony,“ upozornila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat a vysvetlila, že pri dodržaní istých pravidiel prikrmovať mačky môžete. Treba však zvážiť aj to, že kŕmením nevykastrovaných tuláčiek môžete prispieť k ich premnoženiu.

Túlavé mačky nemajú ľahký život. Hynú na choroby a hlad, často ich zrazí auto, zabije pes, otrávia krutí ľudia. Aj banálne problémy a zranenia im môžu spôsobovať veľké utrpenie. Ako im pomôcť?

Utrpeniu pouličných mačiek sa dá predchádzať odchytom, kastráciou, zaočkovaním a návratom na pôvodné miesto. Humánna regulácia ich populácie ušetrí mnoho životov.

Mnohé obce zakazujú pouličné mačky kŕmiť. „Je veľmi pravdepodobné, že porušujú zákony,“ upozornila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat a vysvetlila, že pri dodržaní istých pravidiel prikrmovať mačky môžete.

túlavé maèka

Pokiaľ si hneď po nakŕmení mačiek upracete misky a zvyšky krmiva, a nijako neznečistíte verejné priestranstvo, nemôžu vám zakázať mačky prikrmovať. Pamätajte však, že kŕmenie bez kastrácie môže byť príčinou ich premnožovania.

Túlavé mačky sa zabíjať nesmú, Sloboda zvierat upozorňuje, že je to trestný čin. „Zviera má právo usmrtiť jedine veterinár a to humánne, eutanáziou. „Aj na to musia byť závažné dôvody, ktoré vymedzuje zákon o veterinárnej starostlivosti,“ zdôraznila.

Topenie, trávenie či bitie zvierat, ku ktorým sa uchyľujú mnohí ľudia, sú zakázané a ide o týranie zvierat. „Takýchto ľudí treba ohlásiť polícii,“ uzavrela.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR