Pouličné mačky treba kastrovať, ich zabíjanie je trestným činom

2

Bratislava 24. júla (Útulkovo.sk) – Túlavá mačka sa rozmnožuje nekontrolovane a za jeden rok môže porodiť aj 3-krát, celkove až 15 mačiat, ktoré sú už o necelý rok schopné mať ďalšie potomstvo. Z dôvodu nedostatku potravy takéto mačky živoria a sú často choré. Naopak, denne mačka zabije aj 20 myší a veľká mačka nemá problém uloviť potkana, preto by svoje miesto na sídliskách mala mať. Počty mačiek je však potrebné regulovať.

Občianske združenie MAJME SRDCE, zamerané na ochranu zvierat, sa v spolupráci s dobrovoľníkmi rozhodlo pomôcť pouličným mačkám.

Ich premnožovanie chcú riešiť prostredníctvom kastračného programu v Bratislave (mestská časť Petržalka) a v Malackách.

„Tento program je finančne veľmi náročný, no je to jediná možnosť ako bojovať proti nadmernému a nekontrolovanému množeniu týchto inak užitočných zvierat,“ uviedla pre Útulkovo.sk predsedníčka OZ Majme srdce Magdaléna Fülöpová.

Zároveň upozornila, že túlavé mačky nemajú ľahký život, nemali by sme im ho preto ešte strpčovať. „Regulácia ich počtu kastráciou a základným ošetrením zabráni neželanému premnoženiu ako mačiek, tak aj hlodavcov, o ktoré sa zasa postarajú mačky,“ zdôraznila.

mačka a myš

Mnohé obce sa snažia premnoženiu mačiek zabrániť zákazom ich kŕmenia. Nie je to podložené legislatívou a problém túlavých mačiek to tiež nerieši, pretože napríklad v kontajneroch si vždy nájdu nejaké to jedlo. Túlavé mačky sa nesmú ani zabíjať. „Zabíjanie túlavých mačiek je trestný čin. Bitie, trávenie či topenie je považované za týranie zvierat, čo je rovnako trestné,“ vysvetlila predsedníčka.

„Kastrácie väčšinou organizujú a financujú organizácie na ochranu zvierat. No od vás, od obyvateľov mesta, čakajú tiež podporu, stačí, ak si už vykastrované mačky vo vašom okolí budete chrániť, alebo minimálne ich nebudete napádať,“ napísala vo svojom článok na tému túlavých mačiek Gabriela Murínová.

Upozornila, že mačka je teritoriálne zviera a len čo jednu odstránite, jej miesto zaujme druhá. „Z toho vyplýva, že ak z vášho okolia zmiznú už vykastrované mačky, nasťahujú sa sem ďalšie, nevykastrované, a problém s nekontrolovaným premnožením sa začne znova,“ spresnila.

kastrácia mačka

Vykastrované túlavé mačky sa od ostatných túlavých mačiek odlišujú tým, že veterinár im vrámci kastrácie odstrihne rožtek ucha ako vonkajší znak toho, že sú už vykastrované, alebo vystrihne na konček ucha tvar písmena V. Takéto mačky sú pokojnejšie, netúlajú sa, nemajú hlasné sexuálne prejavy, no aj naďalej chytajú myši a strážia si svoje teritórium.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR