VIDEO: Trebišov ohrozujú živé aj mŕtve psy

0

Trebišov 6. marca (Útulkovo.sk) – Trebišovskú rómsku osadu ohrozujú mŕtve aj žive psy. Nachádzajú sa v rómskej osade, kde pomedzi ne pobehujú malé deti. Všade je obrovská špina, zápach, známky akejkoľvek hygieny by ste tam hľadali len ťažko.

Podľa predsedníčky Československého kastračného programu Diany Truchlíkovej, je práve táto osada zatiaľ najšpinavšia akú kedy videla. „Je tam nulová hygiena, všade obrovské smetisko, mŕtve psy sú pohodené medzi smeťami,“ priblížila pre Útulkovo.sk. Zároveň odhadla, že v osade sa nachádza možno tristo psíkov. „Šteňatá tam hynú pravidelne takmer všetky,“ dodala.

Už tretieho apríla sa do osady chystajú pracovníci Československého kastračného programu. „My vieme pomôcť len s kastráciami, ošetrením a odoberaním zranených psov, či šteniat,“ konštatovala s tým, že aspoň takto čiastočne môžu zabrániť utrpeniu, ktoré psy v trebišovskej osade zažívajú. Akcia by mala trvať štyri dni.

trebišov1

„OZ Združenie za práva zvierat (Československý kastračný program) v spolupráci s mestom Trebišov organizuje v rómskej osade kastračnú akciu kvôli zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov mesta a najmä ulíc I.Krasku, Pažitná, Medická. Akcia je zameraná na sterilizáciu túlavých psov, ktoré sa voľne pohybujú a ohrozujú obyvateľov,“ priblížil Radovan Jílek z kancelárie primátora v Trebišove.

V osade zatiaľ neboli robené žiadne rozbory mŕtvych zvierat. „Keď je veľa mŕtvych zvierat po kope a hnijú, je to riziko aj pre ostatné žijúce zvieratá, aj pre ľudí,“ upozornil Marián Vydarený z VET-CENTRA v Nitre, ktorý je zodpovedný za veterinárny tím lekárov, ktorí sa budú podieľať na kastračnej akcii v Trebišove.

trebišov2

Veterinári budú robiť kastrácie a ošetrovať choré zvieratá. „Potrebujeme súrne dočasné opatery a domovy pre šteniatka a zranených či chorých psíkov, ktorých bude treba odobrať,“ uviedla Truchlíková a vysvetlila, že zatiaľ nehľadajú dočasné opatery pre konkrétnych psíkov. Koľko psíkov bude treba odobrať z osady a budú potrebovať pomoc zistia až na mieste.

Ak chcete pomôcť Československému kastračnému programu, môžete tak urobiť aj vy.

Príspevok môžete poslať na číslo účtu: 5045910916/0900 – www.transparentneucty.sk
SWIFT: GIBASKBX
IBAN: SK3709000000005045910916

Pozrite si video, ktoré približuje reálnu situáciu v osade v Trebišove:

Útulkovo.sk
Foto: Československý kastračný program
Video: Youtube