Tigrov pribudlo po prvý raz za sto rokov

0

Odhadovaný počet tigrov žijúcich vo svete vo voľnej prírode vzrástol po prvý raz za posledných sto rokov. Podľa najnovšieho sčítania odborníkmi zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) a z organizácie Global Tiger Forum žije vo voľnej prírode 3890 tigrov.

Pre porovnanie, v roku 2010 ich bolo iba 3200, zatiaľ čo v roku 1900 dosahoval ich počet až 100.000, uvádza na svojej webovej stránke britská stanica BBC.

Výsledok najnovšieho sčítania tigrov zverejnili pred stretnutím ministrov z 13 ázijských krajín, v ktorých tigre žijú, v indickom Naí Dillí. Účastníci tretej ázijskej ministerskej konferencie o záchrane tigrov dúfajú, že sa im spoločným úsilím podarí do roku 2022 tigriu populáciu zdvojnásobiť.

Ministri v indickej metropole rokovali o záchrane tigrov v dňoch 12.-14. apríla.

Experti varovali, že hoci čísla naznačujú nárast tigrej populácie, v skutočnosti môže ísť iba o ich lepšie sčítanie.

Podľa generálneho riaditeľa WWF Marca Lambertiniho najnovšie čísla ukázali, že „dokážeme zachrániť živočíšne druhy a ich prirodzené miesta výskytu, keď vlády, miestne komunity a ochrancovia prírody spolupracujú“.

Viceprezidentka WWF Ginette Hemleyová zdôraznila, že „významnejší než čísla je trend, a vidíme, že má správny smer“.

Vyše polovica z voľne žijúcich tigrov – 2226 podľa najnovších odhadov – sa nachádza v Indii. V Indonézii ich rapídne ubúda v dôsledku ťažby dreva a premeny dažďových pralesov na palmové plantáže.

Kambodža, ktorá vyhlásila tigre za vyhynuté na svojom území, zvažuje ich opätovné nasadenie do voľnej prírody.

Tigre zomierajú nielen v dôsledku ničenia ich biotopu, ale aj rukou pytliakov, ktorí predávajú ich telesné časti, a zabíjajú ich tiež miestni obyvatelia, obávajúci sa o svoju bezpečnosť.

TASR
Ilustračné foto: TASR/AP