Thajské úrady vyšetrujú smrť medveďa, ktorý spadol pri prevoze vrtuľníkom

0

Thajské úrady začali vyšetrovanie incidentu, keď medveď prepravovaný v sieti pod vrtuľníkom spadol a zahynul. Informoval o tom thajský úrad na ochranu divej zveri.

„Vznikli dve samostatné vyšetrovacie komisie, ktoré preverujú tento incident, a dúfame, že vyšetrovanie uzavrú do konca budúceho týždňa,“ uviedol predstaviteľ z regionálneho úradu na ochranu životného prostredia v provincii Pračinburi.

Medveďa ušatého 11. februára prevážali do Národného parku Kchaujaj, 200 kilometrov severovýchodne od Bangkoku, keď spadol do zalesnenej oblasti neďaleko parku, ktorý je tretí najväčší v krajine.

Prvé správy miestnych médií uvádzali, že ázijského medveďa síce vopred uspali, ale uprostred letu sa zobudil a začal sa vzpierať.

Avšak predstaviteľ z Pračinburi – jednej z provincií, v ktorých sa park rozkladá – poprel, že medveď nebol sedatívami správne uspatý.

„Uspávajúca látka bola dostatočne silná, dokonca sme uvažovali, že po prevoze použijeme na prebudenie medveďa stimulujúci prostriedok,“ povedal predstaviteľ.

Predbežné vyšetrovanie naznačovalo, že chybný kruh na uchytenie siete spôsobil, že sa odtrhla a spadla. Medveďa ušatého označuje Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) za ohrozený druh.

Odborníci na ochranu zvierat však spochybnili spôsob, akým úrady vykonali prepravu zvieraťa.

„Let je v poriadku, ale medveď mal byť počas neho uzatvorený v riadnej kovovej klietke, pretože taký je obvyklý bezpečnostný predpis na celom svete,“ povedal Edwin Wiek, zakladateľ Thajskej nadácie priateľov divých zvierat.

„Každé divé zviera sa môže prebudiť z narkózy, ak sa teplota prudko zmení, napríklad pri stúpaní vzduchom vo výšky, alebo ak je naokolo veľký hluk, napríklad spôsobený motormi helikoptéry. To je absolútna nedbalosť,“ dodal Wiek.