Množiteľské praktiky: Choré a zúbožené sučky slúžia ako stroje na výrobu šteniat

0

Bratislava 17. mája (Útulkovo.sk) – Vypadaná srsť, podvyživenosť, rôzne ďalšie neliečené choroby… Tak vyzerajú sučky, ktoré u množiteľov rodia šteniatka ako na bežiacom páse. Slúžia ako stroje na výrobu šteniat, na ktorých ich majitelia parádne zarábajú. Naopak, oni nemajú dostatok jedla a sú zatvorené v tmavých priestoroch.

Sloboda zvierat zachráni ročne približne 700 takýchto zvierat. Zo Slovenka sa však šteniat od množiteľov vyvezie do roka niekoľko desiatok tisíc. „Počet nelegálne vyvezených šteniat a šteniat predaných na slovenskom trhu nie je možné presne vyčísliť a my ho odhaduje na 100 tisíc zvierat ročne,“ priblížila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Život v množiarni si vytrpela aj päťročná sučka francúzskeho buldočka. Zanedbané otitídy jej spôsobili také zhrubnutie slizníc v zvukovodoch, že postupne hrubli, až vznikli zrasty a sučka zostala hluchá. Vypadaná srsť, suchá pokožka, vychudnutosť, to všetko je z totálnej vyčerpanosti, musela rodiť mláďatá dvakrát do roka, pričom je to povolené iba raz a už od prvého hárania bola prvýkrát nakrytá.

množiareň zubozená sučka

Jazvy na brušku svedčia o viacerých cisárskych rezoch, vyťahané mliečne žľazy, výtoky z vulvy aj z mliečnych žliaz, to všetko hovorí o tom, že slúžila ako stroj na výrobu šteniat. Sučka nevládala ani chodiť. „Poškodenie kĺbov u množiarskych psov býva z malých priestorov, z nedostatku pohybu, z nevhodnej podstielky, z nesprávnej a nedostatočnej výživy, z deformít spôsobených krížením nevhodných jedincov,“ priblížila Čaňová a upozornila aj na chrup, ktorý mala sučka v dezolátnom stave.

Táto sučka mala šťastie, pretože sa ju podarilo od množiteľov zachrániť. Podobných prípadov so šťastným koncom však nie je veľa. „Pre nezáujem zo strany ministerstiev pôdohospodárstva a financií riešiť túto problematiku, sa Slovensko stalo najväčším vývozcom šteniat do štátov Európskej únie,“ upozornila inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová.

množiareň

Množitelia produkujú lacné psíky s minimálnymi nákladmi. Psíky v otrasných podmienkach – bez základnej hygieny, vo vlastných výkaloch a špine, bez veterinárnej starostlivosti, bojazlivé, nesocializované, trávia celý život zatvorené. „Zvieratá sú výrobným prostriedkom a akonáhle prestanú produkovať, sú nehumánne usmrcované, v lepšom prípade vyhadzované v lese či pred útulok,“ zdôraznila.

Zároveň pripomenula, že chovy bez preukazu pôvodu ich majitelia beztrestne neohlasujú, čiže oficiálne nejestvujú a štátne orgány nemajú ako kontrolovať podmienky chovu a zdravie a pohodu zvierat, a ani uskutočniť nápravu. Chorí a v zlom fyzickom a psychickom stave nie sú len rodičia, ale aj šteňatá – často s vážnymi skrytými vadami, ktoré sa ukážu až neskôr alebo spôsobia úhyn už v mladosti či celoživotné postihnutia.

množitel3

„Získať kontrolu nad množením a obchodom so zvieratami umožní jedine zavedenie povinnosti registrovať každý jeden chov, ktorý sa venuje rozmnožovaniu zvierat, alebo úplný zákaz chovov bez preukazu pôvodu,“ konštatovala inšpektorka. Zároveň upozornila na potrebu riadnej evidencie psov. „To sa dá dosiahnuť iba povinným čipovaním všetkých spoločenských zvierat. Inak chovy nebude možné kontrolovať a psy budú naďalej týrané,“ dodala.

Sloboda zvierat preto apeluje na zodpovedných, aby prijali systémové opatrenia a tiež žiada verejnosť, aby takéto chovy ohlasovala veterinárnym správam, a aby si lacné psíky z internetu nekupovala, pretože je veľmi pravdepodobné, že pochádzajú z nehumánnych podmienok.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Sloboda zvierat