Štvornohí pomocníci nevidomých získali adoptívnych rodičov

0

Bratislava 6. júna (TASR) – Štvornohé oči pre nevidomých ľudí alebo nádejné prírastky do rodiny špeciálne vycvičených vodiacich psov 3. júna v Bratislave predstavili médiám spoločnosť Bayer a Výcviková škola pre vodiacich psov (VŠVP), ktorá sa špecializuje na výchovu a výcvik vodiacich psov pri Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Aktuálny vrh z ich chovnej stanice prišiel na svet 3. novembra 2012. Hrdej psej mame labradorke sa vtedy narodil unikátny počet – desať zdravých a čulých šteniatok, ktoré dnes oslavujú sedem mesiacov života.
„Sú veľmi družní. Sú to potomkovia americkej matky a amerického otca. Top je pre nás, že sú desiati, top je aj to, že medzi desiatimi je päť sučiek. Naozaj dúfame, že nejaké chovné sučky vyjdú už aj z tohto vrhu,“ uviedla riaditeľka VŠVP Jarmila Virágová.
Šteniatka labradora chované na sociálnu prácu sa zatiaľ stále oboznamujú s okolitým svetom, učia sa správnym návykom, povelom a socializujú sa v rodine. Psí vychovávatelia sledujú ich povahu a zdravotný stav, ktoré o pár mesiacov rozhodnú o tom, či budú zaradení do výcvikového procesu. „Pokiaľ prejdú, samotný výcvik trvá šesť až osem mesiacov, podľa toho, ako pes dokáže napredovať a ako vníma,“ vysvetlila riaditeľka VŠVP.
Ako ďalej uviedla, po absolvovaní náročného špeciálneho výcviku štvornohí asistenti dokážu svojim nevidomým majiteľom veľmi pomôcť. Zvládajú smerové povely, dokážu vyviezť nevidomého z budovy, nájsť dvere, lavičku na sadnutie si, schody, zvládajú bezpečne podávať padnuté predmety. „Najradšej, čo robia, to je asi ukazovanie voľného miesta v reštaurácii,“ pridala úsmevnú skúsenosť so štvornohými pomocníkmi, ktorí nevidiacim a ľuďom s poškodeným zrakom prinášajú do života nádej, úľavu a zároveň psieho priateľa, ktorý pomáha nielen v oblasti mobility a orientácie, ale aj psychiky.
„Vo svete je stále 70 % vodiacich psov labradorských retríverov. Je to preto, že ako rasa majú najviac vlastností, ktoré sa naozaj približujú k ideálu vodiaceho psa. A tým, že sú účelovo šľachtené (nedávajú sa do chovu labradory, ktoré pracujú nosom, ale veľmi kontaktné sociálne empatické psy), z labradora je špičkový vodiaci pes a ako plemeno je najúspešnejší, ale nie je to rasou, je to účelový chov,“ povedala TASR Jarmila Virágová.
Malí labradory – nádejní štvornohí pomocníci zrakovo postihnutých ľudí dnes získali adoptívnych rodičov. Stali sa nimi lekári, ktorí sa na očných klinikách starajú o choré oči nevidomých pacientov, a veterinári, ktorí sa zas na klinikách starajú o dobrý zdravotný stav vodiacich psíkov.

TASR