Mestský útulok pre psíkov v Žiari nad Hronom je preplnený

0

Žiar nad Hronom 22. júla (TASR) – Mestský útulok v Žiari nad Hronom hlási „stop“ stav. Momentálne sa v ňom nachádza od 50 do 60 psov a ďalších už útulok nemôže prijať. Útulok preto hľadá adoptívnych majiteľov, ktorí by si psov k sebe zobrali, prípadne dobrovoľníkov, ktorí by sa o psi chodili starať.

Útulok má v prenájme od mesta občianske združenie Strážni anjeli. „Prebrali sme ho s tým, že utrácať psíkov nechceme, keďže je to proti našej filozofii. Preto to ľudia zneužívajú. Vedia, že sa o tých psov postaráme a nosia ich aj z iných obcí a okolia. Keď odmietneme, tak ich nám nechajú pri útulku priviazaných, či psíkov prehodia cez okno alebo plot,“ vysvetlila dôvody aktuálnej situácie v útulku jeho správkyňa Miroslava Taranzová.

Útulok momentálne spolupracuje aj s mestom na osadení nových kamier. „Aby sme vlastne videli, čo sa tam deje, keď tam nie sme. To by mohlo trochu tú situáciu tiež zlepšiť, lebo ľudia to zneužívajú. Berú to tak, že útulok je tu na to, aby sa postaral o ich psa. To však tak nie je. My sme tu na to, aby sme sa postarali o psíkov bez domova, prípadne o zabehnutých psíkov, ktorých nám donesú dočasne do útulku mestskí policajti, a ktorých si neskôr ich majitelia prídu vyzdvihnúť,“ objasnila Taranzová.

Útulok vzhľadom na jeho aktuálnu situáciu hľadá dobrovoľníkov, ktorí by sa o psi chodili starať. „Sú ľudia, ktorí sa k nám pridajú na nejaký čas a potom ich to omrzí. Preto hľadáme zodpovedných ľudí, ktorí by s nami spolupracovali dlhší čas. Nejde len o venčenie, ale aj o prevádzku útulku. Máme jednu osobu, ktorá je tam celý deň, no pri počte psíkov to nestačí. Nie je totiž možné, aby jeden človek aj vyčistil, aj nakŕmil a obhospodáril tých psíkov, nakúpil granule, prípadne zašiel s psíkmi k veterinárovi. Potrebujeme tiež človeka, ktorý by sa venoval prípadným záujemcom o adopciu psíka počas otváracích hodín útulku,“ vymenovala Taranzová.

Doplnila, že vzhľadom na počet psov v mestskom útulku hľadajú aj adoptívnych majiteľov, ktorí by si dočasne psov zobrali k sebe domov a starali sa o nich, kým mu z útulku nájdu stály domov. „Hlavne šteniatka, lebo tie sú úplne najkritickejšie, v tom útulku totiž môžu dostať rôzne ochorenia,“ dodala.

Žiarsky útulok môžu záujemcovia podporiť nielen spomínanými činnosťami, ale i materiálne. Útulok podľa Taranzovej potrebuje hlavne deky, čistiace prostriedky, konzervy, hračky, maškrty, teda všetko, čo psi potrebujú. „Chcela by som všetkých majiteľov psíkov poprosiť, aby sa správali zodpovedne. Teda, ak majú sučku, ktorá je niekde na dvore a každoročne sa k nej dostane pes, aby tých svojich psíkov dali kastrovať. Pretože táto situácia je pre to, že psíčkovia sú na Slovensku už premnožení. Je viac psov ako potenciálnych majiteľov psov, preto sú útulky plné. Majiteľovi tým odpadnú aj starosti, aby každý rok musel riešiť šteniatka a vlastne týmto pomôže aj nám a celkovému stavu, aký teraz v útulkoch je,“ upozornila na záver Taranzová.

Záujemcovia o adopciu psíka sa môžu na žiarsky útulok obrátiť osobne, prípadne prostredníctvom kontaktov uvedených na facebookovej stránke útulku a webovej stránke www.utulokziar.sk.

TASR
Foto OZ Strážni anjeli