Stratil sa vám počas Silvestra pes? Hľadajte ho v útulku

0

Bratislava 2. januára (Útulkovo.sk) – Rušnú silvestrovskú službu nemávajú len hasiči, lekári a policajti. Aj útulkovský dispečing a výjazdári sa pripravali na väčší nápor ako zvyčajne. Počas Silvestra totiž pribúdajú hlásenia o zabehnutých alebo stratených zvieratách. Pre Útulkovo.sk to potvrdila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Kto má ale začipovaného psíka, mačku, má veľkú šancu, že sa so svojim miláčikom skoro zvíta. „Čítačku čipov majú všetky útulky, veterinári a aj mnohí mestskí policajti, takže vedia okamžite nájsť majiteľa a sprostredkovať rýchly návrat,“ dodala.

Psíky a mačky bez označenia predstavujú problém pre samotné zvieratko, jeho majiteľa, ale aj nálezcu alebo útulok. „Nemáme sa čoho chytiť a zviera musíme po odchyte umiestniť do karantény a veriť, že sa majiteľ ozve,“ uviedla Čaňová.

Je to zbytočný stres pre zviera aj majiteľa. „Okrem čipu je vhodná aj známka na obojku s kontaktom na majiteľa, ale samotná známka nestačí – ak sa psík vytrhne alebo je na úteku, často príde o obojok aj so známkou, preto je najlepšia kombinácia čipu a známky,“ uzavrela.

Ak máte podobnú skúsenosť a váš domáci miláčik ušiel, skúste sa obrátiť na najbližší útulok, môžno už v ňom čaká, kedy si po neho prídete.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto TASR/AP