Psíkom vo Fiľakove konečne postavia útulok. Príďte tento víkend pomôcť

0

Fiľakovo 25. júla (Útulkovo.sk) – Občianskemu združeniu Šťastné labky, ktoré vo Fiľakove pôsobí od roku 2011 sa darí pomaly premieňať sen o miestnom útulku na skutočnosť. Kúpili pozemok a v týchto dňoch začínajú s výstavbou útulku pre opustené a týrané zvieratá. Útulok konečne nahradí nevyhovujúcu karanténnu stanicu, kde zvieratá žijú v stiesnených podmienkach bez výbehov a po 60 dňoch môžu byť utratené.

„Cieľom útulku je nielen zväčšenie kapacít a zlepšenie podmienok pre zvieratá v núdzi, ale aj predchádzanie utrácaniu zvierat bez domova,“ uviedla pre Útulkovo.sk predsedníčka OZ Šťastné labky Beata Jagošová.

Ako dodala, Fiľakovo disponuje karanténnou stanicou, súčasná legislatíva však umožňuje, aby zvieratá, ktorým nie je možné zabezpečiť náhradnú starostlivosť, boli po 60 dňoch eutanazované.

bugi

OZ Šťastné labky dlhodobo spolupracuje s karanténnou stanicou (KS) vo Fiľakove a zachráni cca 250 psov ročne. „Ide o zvieratá, ktoré sa do KS dostávajú z ulíc mesta po odchyte mestskou políciou, psy nahlásené obyvateľmi, vyhodené vlastnými majiteľmi, týrané psy odobraté inšpekciou Slobody zvierat z južného Slovenska,“ priblížila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat a informovala, že fiľakovské Šťastné labky sú jedným z 21 regionálnych centier Slobody zvierat.

Pôvodným majiteľom sa podarí vrátiť len zlomok odchytených zvierat. „Absencia povinného čipovania má za následok nemožnosť dosledovať majiteľov zvierat a navrátiť ich v prípade straty a tiež nemožnosť vyvodiť zodpovednosť voči majiteľom, ktorí sa zvieraťa zbavia, zanedbajú starostlivosť oňho alebo zviera týrajú, čo všetko zákon zakazuje,“ upozornila Čaňová. Väčšine zvierat nájde OZ Šťastné labky domov prostredníctvom adopcie do nových rodín.

útulok

„Útulok pomôže nielen strateným či nechceným zvieratám prečkať obdobie núdze v dôstojných podmienkach, ale dá im reálnu šancu nájsť si nový domov. Z vlastnej skúsenosti vieme, že psíky strávia v útulku niekedy aj tri mesiace či pol roka, kým sa podarí nájsť náhradná rodina,“ uviedla Jagošová. Oplatí sa im však dať viac času, nakoniec sa podarí umiestniť ich do nových rodín.

V súčasnej karanténe sú psy držané vo veľmi malých, úzkych kotercoch bez možnosti výbehu. Nový útulok okrem lepšieho ustajnenia ponúkne vonkajšie výbehy, venčenie psíkov či kastrácie pouličných zvierat, ktoré zabránia ich premnožovaniu.

Ošetrenie zvierat, vážne prípady, zlomeniny, operácie, zabezpečuje OZ s pomocou špecializovaných veterinárnych kliník. Po uplynutí 60-dňovej lehoty zvieratá premiestňujú do iných útulkov, adopcie realizujú aj prostredníctvom inzercie a nadviazali spoluprácu aj so zahraničnou organizáciou.

Zvieratá umiestňujú do rodín na Slovensku aj v zahraničí. „Transporty do zahraničia vykonáva osoba školená na prepravu zvierat s certifikátom TRACES, máme preverené opatrovacie rodiny, vykonáva sa predkontrola aj následná kontrola v nových domovoch a vďaka spätnej väzbe máme istotu, že zvieratá sú v dobrých rukách,“ dodala predsedníčka OZ Šťastné labky.

lesslie

Tieto aktivity financuje OZ len vďaka podpore dobrovoľných darcov. Rovnako bez finančnej účasti mesta a plne z darov verejnosti a za jej spoluúčasti bude realizovaný projekt výstavby útulku. Pozemky, ktoré mesto ponúklo OZ v minulosti nebolo možné využiť.

Počas víkendu 26. – 27. júla v čase 9. – 18. h v priestoroch budúceho útulku na Šávoľskej ceste č. 358 (oproti závodu Ekoltech pri odbočke na Bulhary) organizuje OZ Prvú veľkú brigádu, na ktorú pozýva všetkých obyvateľov mesta, milovníkov zvierat, dobrovoľníkov či firmy, ktoré majú záujem dozvedieť sa o projekte viac alebo majú chuť a možnosť akokoľvek pomôcť.

„Čakajú nás opravy, búranie, výstavba a prestavba priestorov. Chceme týmto osloviť aj stavebné a iné firmy s prosbou o pomoc. Budeme potrebovať kosiť, pletivo na oplotenie, stavebný materiál na výstavbu kotercov a striech, strechu na budovu útulku a veľa pracovitých rúk aj s náradím, ktorého máme málo. Veríme, že spoločne nový útulok vybudujeme, a že prevádzka začne začiatkom roku 2015,“ uzavrela Jagošová.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: OZ Šťastné labky Fiľakovo