Sloboda zvierat odchytila 29 túlavých psov

0

Dolný Pial 31. mája (TASR) – Členovia Slobody zvierat (SZ) odchytili posledný májový týždeň v Dolnom Pialy v Levickom okrese 29 túlavých psov. Ide o jednu z akcií dlhodobého programu tejto organizácie zameraného na reguláciu stavov zvierat v obciach.

Ako pripomenula predsedníčka SZ Pavlína Dugovičová, nemalým problémom s neudržateľným rozmnožovaním zvierat, ich túlaním a šírením ochorení čelia dlhodobo mnohé slovenské obce.
„Program na udržanie stavov zvierat v obciach je náš dlhodobý projekt a ponúkame ho samosprávam už niekoľko rokov. Jeho súčasťou sú kastrácie zvierat. Napriek tomu, že na Slovensku voči kastráciám stále panuje veľa predsudkov, vo svete je to najpoužívanejšia humánna metóda kontroly populácií zvierat. Okrem toho, že zvieratá sa ďalej nerozmnožujú, znižuje sa aj ich agresivita a potreba túlať sa. Preto sú po zákroku zvieratá menej nebezpečné aj pre svoje okolie,“ vysvetlila Dugovičová.
Všetky zvieratá z Dolného Pialu boli odborne odchytené, zaočkované a označené mikročipom. Väčšina šteniat a mladých zvierat ostala po dohode s pôvodnými majiteľmi v bratislavskom útulku, odkiaľ poputujú do nových rodín prostredníctvom adopcií. Štyri psy sa vrátili späť k pôvodným majiteľom. „Starosta Dolného Pialu Robert Potocký je jedným z mála starostov, ktorý problém s premnoženými zvieratami systémovo rieši. V týchto dňoch plánuje ponúknuť majiteľom psov v obci kastráciu zvierat za nákladové ceny,“ hovorí Dugovičová.
Všetky zvieratá vo veterinárnych ambulanciách útulkov SZ sú pri sterilizácii operované metódou takzvaného krátkeho rezu. Jej výhodou je rýchle hojenie a s tým spojené aj nižšie časové a finančné nároky na pooperačnú liečbu. „Psy a mačky sa tak môžu vrátiť takmer bezprostredne po operácii do pôvodného prostredia. V prípade sterilizácií pouličných zvierat je to neoceniteľná výhoda. Kastračný program realizujeme od roku 2007 a zapojili sa doň mnohé obce s kritickým stavom psov, napríklad Rimavská Sobota, Plavecký Štvrtok, Topoľčany, Nitra, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Nové Zámky a ďalšie,“ doplnila Dugovičová. Zároveň pripomenula, že majitelia zvierat by nemali zabúdať na to, že zabrániť nechcenému rozmnožovaniu svojho zvieraťa im prikazuje zákon. „Namiesto zodpovednej sterilizácie však na Slovensku ešte stále funguje topenie alebo iné kruté zabíjanie nechcených šteniat prípadne ich vyhadzovanie na ulicu. Obe tieto aktivity sú nielen nehumánne, ale aj trestné. Vyhodené zvieratá navyše ostávajú na pleciach už i tak preplnených útulkov,“ dodala.

TASR