Aj takéto sú množiteľské praktiky: Štrnásť zúbožených psov jedlo vlastné výkaly

4

Hurbanovo 30. januára (Útulkovo.sk) – Toto určite nečakal! S domom kúpil aj 14 zúbožených psov. Nemilé prekvapenie nového majiteľa domu v Hurbanove zaskočilo o to viac, že psy boli podvyživené, extrémne zablšené a jedli vlastné výkaly. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o ďalší prípad otrasných množiteľských praktík.

Ako pre Útulkovo.sk uviedla Silvia Čaňová zo Slobody zvierat, majiteľ domu ich kontaktoval 23. januára, hneď po tom, ako prišiel kúpený dom skontrolovať, pretože ho kúpil v dražbe. Na psy ho upozornil zápach už pri vstupe do domu. „V priestoroch plných psích výkalov objavil postupne 14 psov rôznych plemien vo veľmi zlom stave, ktorý poukazoval na dlhodobé a vážne zanedbanie starostlivosti a podvýživu,“ dodala. Na miesto činu bola okrem Slobody zvierat privolaná aj polícia, ktorá pomohla s odchytom zvierat.

týrané psíky3

„Celý vnútorný priestor bol upravený na chov psov. Miestnosti boli skoro nezariadené, jednotlivé priechody medzi miestnosťami oddelené mrežami. Psy sa pohybovali po sporom nábytku a žrali už len vlastné výkaly, ktorých bol plný dom,“ priblížila inšpektorka Slobody zvierat Renáta Tornócziová. „Plemená psov a upravené priestory domu ukazujú na to, že takmer isto šlo o množiteľa, ktorý zvieratá rozmnožoval za účelom predaja,“ dodala.

Útulky sú pritom plné zvierat vyradených z chovných staníc. „Ide o zvieratá v dezolátnom stave, ktoré boli roky zneužívané za účelom zisku, rodia šteňatá ako na páse, a keď prestanú byť pre chovateľa rentabilné, končia vyhodené v lese, v lepšom prípade v útulku,“ upozornila predsedníčka Slobody zvierat Pavlína Dugovičová s tým, že sa stávajú aj prípady, keď množiteľ zruší chov a pred útulkom sa ocitne 40 psov v škatuliach, vo veľmi zlom stave.

týrané psíky7

Legislatíva Slovenskej republiky totiž nijako neupravuje povinnosti chovateľov spoločenských zvierat za účelom ich rozmnožovania a predaja. Povinnosť registrácie majú len chovy čistokrvných plemien s preukazom pôvodu.

Psy boli z Hurbanova prevezené do útulku Slobody zvierat v bratislavských Poliankach a do regionálneho útulku Slobody zvierat v Piešťanoch. Boli okamžite podrobené veterinárnemu vyšetreniu, bola im poskytnutá prvá pomoc a liečba v karanténe.

týrané psíky1

„U všetkých zvierat bola zistená výrazná kachexia, rôzny stupeň dehydratácie, u väčšiny jedincov obojstranná otitída, extrémne zablšenie, zanedbaná srsť, u väčšiny katarálna konjuktivitída z nevhodného prostredi a u niektorých dlhodobo neliečená purulentná konjuktivitída v spojení s rohovkovým vredom,“ uviedla veterinárka bratislavského útulku. Zároveň dodala, že biochemické vyšetrenia krvi ukázali silné vnútorné zápaly organizmu.

Sloboda zvierat podala na predchádzajúceho majiteľa domu trestné oznámenie. Podľa Zákona o veterinárnej starostlivosti je týraním obmedzenie výživy a napájania zvieraťa, čo poškodzuje jeho zdravotný stav. Majiteľovi zákon zakazuje opustiť zviera s úmyslom zbaviť sa ho.

týrané psíky4

„Pre útulky sú psy z množiarní obrovská zaťaž. Táto situácia je dlhodobo neudržateľná a pomôcť môže iba systémové riešenie zo strany štátu. Teda povinná registrácia všetkých chovov psov za účelom množenia, aj bez preukazu pôvodu a riadna evidencia psov, aby mohol byť dostopovateľný chov,“ konštatovala Dugovičová. Podľa nej sa to dá dosiahnuť len povinným čipovaním zvierat. Inak chovy nebude možné kontrolovať a psy budú naďalej týrané.

Sloboda zvierat preto apeluje na verejnosť, aby si lacné psíky z internetu nekupovala. Je veľmi pravdepodobné, že pochádzajú z nehumánnych podmienok.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Čistokrvné šteniatka bez papierov si často prežili peklo
Viac>>

Sloboda zvierat zachránila päť shi-tzu od množiteľov
Viac>>