Sloboda zvierat avizovanú novelu o zvieratách víta, Zvierací ombudsman ju vníma ako prelomovú

0
Ilustračná snímka, zdroj: TASR/Martin Palkovič

Tretí sektor privítal Matečnej plány, ktoré majú pomôcť zvieratám.

Sloboda zvierat (SZ) privítala, že ministerstvo pôdohospodárstva navrhuje zmeny na „zlepšenie života zvierat“ na Slovensku. Reaguje tak na jeho avizované zámery s novelizáciou zákona o veterinárnej starostlivosti.

„Oceňujeme návrh povinne čipovať všetky psy. Len tak sa totiž dá vrátiť stratených psíkov domov a v prípade vyhodených, týraných či množených v zlých podmienkach vyvodiť zodpovednosť voči nezodpovedným a krutým majiteľom. Máme za to, že takúto ochranu si zaslúžia aj mačky. Najmä preto, že novela zákona ráta s ich odchytom a umiestňovaním do útulkov,“ uviedla v stanovisku SZ.

Organizácia ocenila aj plán obmedziť vystupovanie divožijúcich druhov zvierat v cirkusoch. Detaily má stanoviť nová vyhláška. „Budeme sa snažiť, aby konečná formulácia čo najviac odradila cirkusy so zvieratami navštevovať Slovensko,“ avizovala SZ. Chce tiež bojovať za to, aby boli chovy spoločenských zvierat povinne schvaľované, registrované a kontrolované, čo má pomôcť v boji proti množiteľom.

Aktivitu ministerstva pôdohospodárstva ocenila aj iniciatíva Zvierací ombudsman (ZO). „Vnímame ju ako prelomovú aktivitu štátnej správy… Iniciatíva ZO má stále záujem na vzniku samostatného zákona o ochrane zvierat, avšak aj táto aktivita je veľký úspech. Budeme sa aj naďalej aktívne a konštruktívne zúčastňovať diskusie o pripravovanej novele, ako aj o ďalších predpisoch, ktoré sa týkajú ochrany zvierat,“ uviedla Dorota Kráková z iniciatívy.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) avizovala tento týždeň viaceré zmeny, ktoré prinesie novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Každé zviera by malo byť po novom definované ako živý tvor, nie ako vec. Pripravovaná novela má riešiť aj boj proti množiteľom psov, problematiku túlavých zvierat a pomoc útulkom, ako aj zmenu prístupu k cirkusovým zvieratám. Právnu normu dá agrorezort do pripomienkového konania ešte v letných mesiacoch, zákon by mal byť účinný od januára 2018.