Silvestrovský ohňostroj môže vyvolať u psa zúfalstvo

0

Bratislava 31. decembra (Útulkovo.sk) – Pozor! Silvestrovské ohňostroje vedú psov a mačky k pocitom úzkosti, ktoré môžu vyústiť do zúfalého správania. Škodia im aj psychicky aj fyzicky. Pre Útulkovo.sk to konštatoval veterinár David Michalák.

Mnoho psov sa môže stratiť alebo ujsť. Ak sú sami zatvorení napríklad v kotolni, môžu zo strachu preraziť aj okno, aby sa zachránili. „Ak nie je možné vylúčiť kontakt s hlukom ohňostrojov, najlepšou ochranou je dať psovi pocit bezpečia,“ povedal a upozornil, že majiteľ musí mať so svojím domácim miláčikom blízky vzťah, aby vedel ako mu pomôcť.

„Pes má oveľa citlivejší sluch ako človek, a to nehovoriac o tom, čo sa môže stať, ak sa psík za petardou rozbehne a chytí ju do papuľky,“ upozornil v tejto súvislosti cvičiteľ psov Peter Bahna s tým, že pokiaľ zbadáte počas roka negatívnu reakciu psíka na streľbu alebo búrku, je veľká pravdepodobnosť, že na Silvestra bude reagovať veľmi zle.

V prípade, že je váš pes veľmi nervózny, môžete použiť niektoré prípravky na upokojenie. Je ich celá rada, od homeopatických cez prírodné až po sedatíva využívané vo veterinárnej anesteziológii. „Ich voľba je veľmi závislá od zdravotného stavu psa a je vždy správne poradiť sa s veterinárnym lekárom, ktorý vie zhodnotiť zdravie vášho domáceho miláčika, a zároveň hneď poradiť pri voľbe prípravku,“ uzavrel Michalák.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/Štefan Puškáš