Silvestrovské petardy nie sú pre zvieratá zábavné, spôsobujú im stres, ktorý môže končiť smrťou

0

Bratislava 29. decembra (Útulkovo.sk) – Silvestrovské petardy, delobuchy a ohňostroje nie sú pre zvieratá zábavné! Hoci ich niektoré ignorujú, mnohým spôsobujú stres, ktorý môže končiť aj smrťou.

Mačky a psy, ale aj vtáky a divo žijúce zvieratá zle znášajú hlasné zvuky. „Majú oveľa citlivejší sluch ako ľudia. Mnohé pociťujú pri výbuchoch petárd a delobuchov stres a strach. Stáva sa, že sa neočakávaného hlasného zvuku zľaknú a ujdú,“ priblížila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Reakcie na delobuchy sú však u zvierat individuálne. „Niektoré psíky a mačky to prespia, iné lapajú po dychu a prežívajú nesmierny stres, ktorý môže končiť aj smrťou,“ dodala Simona Vinczeová z Občianskeho združenia Pes v núdzi.

„Niektoré zvieratá sú v takom veľkom strese, že nevedia čo so sebou. Videla som psa, ktorý lozil aj po poličkách čo nevedel, čo robiť,“ spomenula silvestrovskú skúsenosť Viktória Michalská z Občianskeho združenia Túlavá labka.

Zároveň upozornila, že ohňostroje a petardy môžu psom i mačkám ublížiť aj fyzicky. „Napríklad keď pes hodenú petardu chytí do tlamy, pretože sú aj takí šialenci čo im to hádžu, ale petarda tiež môže zasiahnuť mačku, psa alebo iné zvieratko náhodne,“ ozrejmila.

Psíky je na Silvestra vhodné venčiť podvečer, kým je ešte na uliciach pomerne ticho a za žiadnych okolností ich nevenčiť bez vôdzky. „Veľkou chybou je reakcia človeka na strach domácich miláčikov ich chlácholením, naopak je potrebné ich zamestnať napr. hrou,“ konštatovala Vinczeová.

V prípade, že sa stáva Silvester pre domácich miláčikov nezvládnuteľnou situáciou môžu sa poradiť s veterinárom, ktorý im poskytne vhodné sedatíva alebo homeopatiká.

Podľa Čaňovej je ideálne vziať zviera na pokojné miesto, niekde na chatu do prírody. Najhoršie je byť s ním v meste. „Vtedy treba byť pri ňom. Určite počas najväčších osláv nevenčiť, ak to nie je nevyhnutné. Ak už venčíte, určite nie na voľno. Zvieratá môžu pri výbuchu delobuchu spanikáriť a ujsť,“ uzavrela.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/AP