Najhoršia rómska osada je podľa pracovníkov kastračného programu v Sečovciach

1

Sečovce 8. júla (Útulkovo.sk) – Viac ako 20 psov na jednom dvore! A nielen tam. Psy na ulici, vo dvoroch, v chatrčiach, v bytovke, v škárach pod drevami, na odpadkoch, v šopách… Osada v Sečovciach je podľa pracovníkov Československého kastračného programu najhoršia, s akou sa stretli. Tvrdia, že mimoriadne kruto sa k šteňatám a mačatám správajú často práve tí najmladší – deti osadníkov.

„Tu sa dá naozaj hovoriť o vysokej a premnoženej populácii,“ komentovala situáciu v Sečovciach predsedníčka Československého kastračného programu Diana Truchlíková. Šteniatka nezabíjajú len choroby a infekcie, ale aj prístup miestnych detí.

sečovce3

Rodí sa ich však taký vysoký počet, že psy rýchlo pribúdajú. Podľa Truchlíkovej je v tejto chvíli približne 15 sučiek tesne pred pôrodom. Pri takejto koncentrácii psov sú podľa nej bitky medzi nimi každodennou realitou.

„Na naše prekvapenie, pri tak vysokom počte psov koncentrovaných na jednom mieste, sme našli aj veľa mačiek,“ poznamenala Truchlíková s tým, že mačky v tejto osade sú odovzdané, zvyknuté na kopance. „Sú tak zmierené s osudom, že sa ani nebránia a neutekajú preč,“ povedala.

sečovce

„Aby sme mohli v tejto osade všetkým šteňatám a mačatám nájsť dočasné opatery a domovy, budeme tentoraz potrebovať maximálnu pomoc,“ zhodnotila predsedníčka. Problémom bude najmä kvantum novonarodených šteniat.

„Dočasky“ pre mačiatka a šteňatá na dokrm sú podľa nej vždy najakútnejšie a nikdy ich nie je dosť. „Naozaj netušíme, čo budeme robiť s tak malými šteňatami, ktorým sa miesto nenájde. V osade majú smrť istú. Budeme ale optimisti a veríme, že s vašim zdieľaním bude na našu prosbu o pomoc k tejto osade reagovať čo najviac ľudí, ktorí pomôžu,“ uviedla.

Miestni obyvatelia podľa nej často nerozumejú a pravdepodobne ani neporozumejú, ako sa majú správať k zvieratám. Dodáva, že miestne deti bežne nosia malé novorodené šteňatá a mačatá po osade ako hračky za nohy, kopú ich, plieskajú.

sečovce2

„Preto potrebujeme súrne dočasné opatery a domovy pre šteniatka a zranených či chorých psíkov a mačičky, ktorých bude treba odobrať. Tento počet bude značný,“ zhodnotila Truchlíková. Kastrácie budú robiť v Sečovciach 31. júla.

Pozrite si video nakrútené v osade v Sečovciach:

Pomôcť Československému kastračnému programu môžete nielen dočasnou opaterou, ale aj finančne.

Číslo účtu: 5045910916/0900 – www.transparentneucty.sk
SWIFT: GIBASKBX
IBAN: SK3709000000005045910916

Český účet: 3546806309/0800

Paypal: predseda@zzpz.sk

Viac informácií o materiálnej pomoci nájdete na cskp.eu

V prípade ak môžete poskytnúť dočasnú opateru, prosíme vyplňte tento FORMULÁR: http://zzpz.sk/docasne-opatery/

Útulkovo.sk
Foto: Československý kastračný program