Oslávme spolu svetový deň zvierat: Príďte v sobotu na Partizánsku lúku

0

BRATISLAVA – Už túto sobotu sa uskutoční podujatie venované pomoci zvieratám, ktoré v útulkoch čakajú na svojich adoptívnych rodičov. Na Partizánskej lúke v Bratislave sa spoločne stretnú známe osobnosti, dobrovoľníci, ale hlavne zvieratká z útulkov a ich profesionáli opatrovatelia.

Podujatie sa koná 4. októbra a tento dátum je v kalendári označený aj ako Svetový deň ochrany zvierat. Organizátori – občianske združenia Slovenská aliancia ochrancov zvierat (SAOZ) a SOS zvieratá v spolupráci s Mestom Bratislava a BKIS – zabezpečili bohatý zábavný program pre celú rodinu.

Počas soboty vystúpia na Železnej studničke všetci, ktorým nie je osud zvieratiek ľahostajný. Na pódiu sa vystriedajú moderátori Sajfa, Binďo, Zuzana Viciaňová, Majo Staráček a Andrej Wallner. Medzi účinkujúcimi bude aj Martin Šmahel, Zuzana Vačková, Zuzka Skopalová, Martin Poliačik, Jana Brisudová, Ivana Havranova, Lucia Nicholson, Linda Ballová, Zuzka Štefankovičová a veľa ďalších. Projekt podporia aj vystúpenia skupín Suvereno, Presento, Andrea Zimányiová, O.B.D., Svetlanna, Jakub Petraník, Tomáš Majláth a Kristína Vrecková.

Clipboard01

Zvieratká potrebujú pomoc každého a pred zimou je pomoc ešte dôležitejšia. Deky, uteráky, krmivo a čistiace prostriedky (najmä chemická dezinfekcia) sú hlavnými materiálmi na zabezpečenie starostlivosti o opustené, stratené a nechcené zvieratká. Preto bude vyhradený priestor aj na materiálnu zbierku vecí potrebných pre útulky a na prekonanie zimy.

„Samozrejme, veľmi vítaná je aj finančná pomoc. Veľká časť nákladov bude použitá na veterinárne ošetrenie. Napriek tomu, že útulky počítajú so zvýšenými nákladmi na zimu, neočakávané prípady zvieratiek si vyžadujú zvýšené finančné krytie na ošetrenie (či už sa nájdu zrazené, týrané, postrelené, alebo choré zvieratká). Budeme radi, ak nám ľudia prinesú nepotrebné veci, plachty, deky, čistiace prostriedky alebo granule. Poputujú priamo do útulkov, pre ktoré to znamená veľkú pomoc,“ povedal prezident SAOZ Juraj Eliáš.

Na Partizánskej lúke nebudú chýbať ukážky tanca so psíkmi, ukážky canisterapie, predstavia sa psíky z Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády. Svoje umenie a súlad predvedie Mestská jazdecká polícia. Zaujímavosťou bude netradičná módna prehliadka útulkáčov. Pre záujemcov bude k dispozícií aj bezplatná veterinárna poradňa. Predstavia sa útulky z celého Slovenska. Samozrejmosťou podujatia je možnosť adoptovať si psíka alebo mačičku priamo na podujatí.

Clipboard01 22

Na Medzinárodný deň zvierat bude spustená aj petícia na podporu prijatia komplexného Zákona o ochrane zvierat a za ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o ochrane zvierat. Podpisové hárky budú k dispozícií priamo na Partizánskej lúke.

SAOZ je združenie ľudí a občianskych združení, ktoré už nechcú len tak nečinne sedieť a prizerať sa katastrofálnej situácii v ochrane a záchrane predovšetkým spoločenských zvierat na Slovensku. Svoje poslanie SAOZ vykonáva zodpovedne, transparentne, bez nároku na odmenu. Členov SAOZ spája: Nezištná láska k zvieratám.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: SAOZ