Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili vo Falckom lese

0

Rysa ostrovida z Muránskej planiny vypustili ochranári počas uplynulého víkendu na území Falckého lesa v Nemecku. Pomenovali ho Cyril.

Ide v poradí už o štvrtého rysa zo slovenskej prírody vypusteného v najväčšej zalesnenej oblasti v krajine. Projekt má pomôcť zachovaniu populácie rysa v Nemecku.

„Pri záchrane živočíchov, ktorých populácie vymizli z veľkej časti Európy, je nesmierne dôležitá medzinárodná spolupráca. Rysy zo Slovenska pomáhajú rozširovať populáciu tejto šelmy v Nemecku, nakoľko pôvodne vypúšťané rysy v Nemecku v 70. rokoch 20. storočia pochádzali tiež zo Slovenska. Počas týchto rokov sa v Nemecku udomácnili, ale problémom začala byť malá genetická variabilita,“ hovorí Rastislav Rybanič, šéf sekcie ochrany prírody ministerstva životného prostredia.

Projekt na záchranu rysa v Nemecku sa uskutočnil pod dohľadom odborníkov na záchranu veľkých mačkovitých šeliem z Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov a finančne bol podporený z európskeho programu LIFE. Pred transportom do nového domova pobudol rys v karanténnej stanici ZOO Bojnice. Tam strávil 40 dní nevyhnutných na vykonanie potrebných vyšetrení a testov.

Rys ostrovid je najväčšou mačkovitou šelmou Európy. Vyskytuje sa na niektorých izolovaných územiach v strednej a severovýchodnej Európe a v malej časti severnej Ázie. Na niektorých miestach je dnes vzácny a hrozí mu vyhubenie. Podľa oficiálnej správy pre Európsku komisiu žije na Slovensku 300 až 400 jedincov. Rys je u nás celoročne chránený. Envirorezort v januári predstavil program starostlivosti o rysa ostrovida, ktorý predstavuje opatrenia, ako vzácneho živočícha v slovenskej prírode uchovať.

TASR informácie poskytol odbor komunikácie envirorezortu.