Psy vycítia, keď im klamete

1

Psy prestanú reagovať na ľudí, ktorí sa ukázali ako nespoľahliví. Nemusia sa javiť ako najchytrejšie tvory, keď naháňajú vlastný chvost. V mnohých prípadoch sú to však múdre stvorenia.

Stránka BBC priniesla zaujímavé zistenia, že psy dokážu vycítiť ľudské emócie. Posledný výskum ukázal, že vedia rozoznávať medzi šťastnou a naštvanou tvárou. Dokážu rozpoznať nedôveryhodnosť človeka. Keď sa raz pes rozhodne, že osoba je nespoľahlivá, prestane poslúchať a reagovať na jej podnety. Je známe, že psy chápu, keď niekto na niečo ukazuje. Ak majiteľ psíka ukáže na miesto s loptou alebo jedlom, pes uteká a preskúma lokalitu, na ktorú majiteľ ukazuje.

Výskum s kontajnermi
Najnovší výskum ukazuje, že psy vedia rýchlo zistiť, či sú tieto gestá zavádzajúce. Časopis Animal Cognition zverejnil štúdiu, v ktorej Akiko Takaoka a jeho tím z univerzity v Japonsku predstavil 34 psíkov s tromi bodovacími kolami. V prvkom kole vedec presne ukázal na miesto, kde bolo jedlo schované v kontajneri. Počas druhého kola však ukázal na prázdny kontajner. V treťom kole ten istý experimentujúci znova ukázal na kontajner s jedlom. Pes už však nereagoval na povely. Takaoka prekvapilo, ako rýchlo psy znehodnotili spoľahlivosť človeka.

„To naznačuje, že psy využili svoje skúsenosti a usúdili, či mali spoľahlivého sprievodcu,“ vraví Takaoka.
Po týchto kolách, nový experimentátor zopakoval prvé kolo. Psy so záujmom opäť nasledovali nového vodcu.
„Psy sú sofistikovanejšie, než sme si mysleli. Táto sociálna inteligencia sa vyvinula počas svojej dlhej histórie života s ľuďmi,“ dodáva japonský vedec.

Skupina vedcov chce vo svojej činnosti pokračovať. Ich ďalším krokom bude skúmanie vlkov, ktorí sú psom podobní. Mohlo by to odhaliť hlboký vplyv udomácňovania sa.

MM vodiacich psov Pes èloveku Border kólia

Psy žijú v prítomnosti
Podľa Johna Bradshawa z Univerzity v Bristole, výskum zdôrazňuje, že psy sú predvídateľné. Vedec uvádza, že je jasné, že psi sú inteligentnejší, než sme verili. Ich inteligencia je iná, ako tá naša. Psi sú vraj veľmi citliví na ľudské správanie, ale majú menej predsudkov. Žijú v prítomnosti, nepozerajú sa do minulosti a neplánujú budúcnosť. Keď sa dostanú do nejakej situácie, budú hneď reagovať. Nebudú hlboko premýšľať, čo to prináša.

Výsledok nepríde Victorii Standen, majiteľke psa, prekvapujúci. Vlastní kóliu, ktoré sú považované za jedny z najinteligentnejších plemien. Keď s ňou Victoria ide na prechádzku, kólia si sadne do stredu križovatky a čaká, ktorým smerom má ísť.

„Ukážem, ktorým smerom, a keď sa tam pozrie, hneď hodí na mňa pohľad, či je v pohode, aby utekala,“ vraví majiteľka inteligentného psíka.

Vedec Brian Hare z Dognitionu tvrdí, že psy vyhodnotia informácie, ktoré im dáme, na základe toho, aké je to spoľahlivé v dosiahnutí ich cieľov. Mnoho rodinných psov bude ignorovať vaše posunky, keď ich ukážete nesprávne a budete používať ich pamäť iba k nájdeniu schovaných vecí.

Tomáš Kušnír
Ilustračné foto: Útulkovo.sk/TASR