Projekt Spájame sa pre zvieratá chce komplexný zákon o ochrane zvierat

0

Slovensko je jedna z posledných krajín na svete, kde chýba komplexný zákon o ochrane zvierat. Nejde o politické, ale spoločenské rozhodnutie, na ktorom by malo záležať každému, pretože aj zviera je žijúci tvor.

Na tlačovej konferencii k projektu Spájame sa pre zvieratá to povedala Monika Kozelová, členka Správnej rady Slovenskej aliancie ochrancov zvierat (SAOZ).

Cieľom celoročného projektu Spájame sa pre zvieratá je združiť organizácie a jednotlivcov, ktorí chcú a môžu pomôcť zvieratám bez domova. Okrem materiálnej pomoci organizátori prispievajú k šíreniu osvety medzi ľuďmi a pomáhajú zvieratám v núdzi. „Snažíme sa motivovať najmä ľudí, ktorí už zviera adoptovali, aby naďalej pomáhali útulkom a zvieratkám, ktoré v nich ostávajú,“ povedal prezident SAOZ Juraj Eliáš.

Koncept vznikol ako odpoveď na situáciu v rámci ochrany spoločenských zvierat na Slovensku. SAOZ sa v rámci projektu pokúša, okrem materiálnej a finančnej pomoci, aj o legislatívne úpravy, ktoré by umožnili vznik komplexného zákona pre ochranu zvierat. „Ak nahlásime týranie zvierat, polícia nemá oporu v zákone, ktorá by im dávala právomoc zasiahnuť. Preto sme spustili petíciu pre komplexný zákon a ochranu zvierat, ktorá je dostupná v predajniach Super ZOO,“ dodala Kozelová.