Prešovskí havkáči dali o sebe vedieť

0

Prešov 1. júla (Útulkovo.sk) – Havkáči hľadajúci domov sa 30. júna predstavili v Prešove. Výstava psíkov bez domova bola zameraná na umiestnenie psíkov z karanténnej stanice, ale aj psíkov z dočasných opatier.

Zorganizovalo ju Občianske združenie (OZ) Prešovskí havkáči. „Psíky v dočasných opaterách máme už dlhšie, a preto sme boli radi, že sa na tejto výstave zúčastnili, a tým sa im zvýšila šanca na adopciu,“ konštatovala pre Útulkovo.sk Zuzana Krajčírová z OZ.

Z Prešovských havkáčov sa na akcii prezentovalo 12 psíkov. „Akcie sa tiež zúčastnila pani Mihoková, ktorá pomáha psím bezdomovcom a mala dve krásne šteniatka, ktoré potrebujú čím skôr nový domov,“ spresnila Krajčírová s tým, že nechýbala ani Gabina z Košíc s dvomi väčšími psíkmi a jedným krásnym šteniatkom, ktoré odobrala rómskym deťom. Šteniatko sa vďaka tejto výstave podarilo umiestniť do dočasnej opatery v Prešove.

Aj na ďalších psíkov sa na výstave usmialo šťastie. „Troch psíkov sa tiež podarilo umiestniť, aj keď zatiaľ len na skúšku, teda dočasku, a ak bude všetko v poriadku, tak z dočasiek bude trvalý domov,“ spresnila Krajčírová a dodala, že vďaka tejto akcii sa o Prešovských havkáčoch dozvedelo viac ľudí.

Akcie sa zúčastnili aj exútulkáči a prišlo ich naozaj dosť. „Prišli aj psíky, ktoré boli adoptované ako šteniatka, a teraz sú z nich krásne dospelé psy a majú sa výborne,“ zhodnotila. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že výstava určite nebola poslednou a aj takouto formou sa budú Prešovskí havkáči snažiť maximálne zvýšiť psíkom šance na adopciu. „Obravská vďaka patrí dobrovoľníkom, ktorí denne pomáhajú psíkom bez domova, a tiež všetkým, ktorí prišli túto krásnu akciu podporiť,“ pripomenula.

Záujem zo strany občanov o psíkov bez domova je podľa nej v Prešove veľký. „Ešte stále sa nám však nepodarilo spropagovať združenie v takom rozsahu, aby obyvatelia Prešova a jeho okolia vedeli, že aj keď máme karanténnu stanicu a nie útulok, tak si môžu psíky adoptovať,“ vysvetlila.

Momentálne sa v karanténnej stanici Prešovských havkáčov nachádza päť psíkov a v dočasných opaterách je ďalších osem dospelých psov a štyri šteniatka. „Veľká vďaka patrí aj dobrovoľníkom, ktorí nám pomáhajú s dočaskami, aby psíky nemuseli byť v karanténe. Hlavne šteniatka, ktoré ešte nemajú imunitu, a nie sú plne očkované, potrebujú byť v čistom prostredí, aby sa nenakazili žiadnou chorobou,“ vysvetlila Krajčírová.

„S mačičkami nám pomáha regionálne centrum Slobody zvierat v Prešove, hlavne Inga s Deniskou, za čo im patrí obrovská vďaka. Nikdy sa nám nestalo, aby nám nezobrali mačičku, ktorú sme nemali kde umiestniť,“ vyzdvihla. Karanténna stanica je totiž robená len pre psy, a mačky v nej nemajú vhodné podmienky. „Mesto Prešov sa touto problematikou bohužiaľ vôbec nezaoberá,“ dodala.

Od začiatku roka sa Prešovským havkáčom podarilo umiestniť približne 70 psíkov. „Bohužiaľ, mali sme aj štyri úmrtia, ktorým sme už nedokázali zabrániť,“ uviedla Krajčírová. Ako ďalej vysvetlila, často ide o infekčné ochorenia, ktorým psíky podľahnú, a to aj z dôvodu nezaočkovania majiteľmi.

Útulkovo.sk

Foto OZ Prešovskí havkáči

Súvisiace články:
Na dňoch mesta sa prezentovali psy z útulku
Viac>>
Šťastie sa usmialo na deväť opustených zvierat
Viac>>