Podarí sa prijať zákon o ochrane zvierat? Na jeho podporu sa pochodovalo nielen v Bratislave

0

BRATISLAVA – Dostať Slovensko na úroveň takých krajín, ako sú susedné Česko, či Rakúsko bolo cieľom piatkového pochodu za prijatie zákona o ochrane zvierat. Uskutočnil sa v siedmich slovenských mestách. Okrem Bratislavy aj v Košiciach, Prešove, Nitre, Trnave, Banskej Bystrici a v Štúrove.

Predstavitelia tretieho sektora pôsobiaci v tejto oblasti sa usilujú vytvoriť verejný tlak na to, aby bol naštartovaný legislatívny proces, na konci ktorého by zviera prestalo byť v právnej oblasti posudzované ako vec.

Pochod organizovali občianske združenia Pes v núdzi a Majme srdce, ktoré sa v tejto oblasti angažujú od roku 2011. Za minulej vlády Ivety Radičovej otázku riešil rezort pôdohospodárstva na čele so Zsoltom Simonom (Most-Híd), ktorému ochrancovia zvierat cez poslankyňu za SDKÚ-DS Tatianu Rosovú poskytli vypracovaný návrh.

Pochod za prijatie zákona o ochrane zvierat

Simon zriadil pracovnú skupinu, prácu na samostatnom kódexe venovanom ochrane zvierat ale zabrzdili predčasné voľby. Súčasný minister Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) v aktivite predchodcu nepokračuje. „Náš návrh je stále aktuálny,“ vysvetlila Romana Klimeková z OZ Pes v núdzi. Chcú ministra presvedčiť, aby materiál oprášil a zaoberal sa ním.

Pochod za prijatie zákona o ochrane zvierat

Klimeková vysvetlila, že súčasná právna úprava v praxi prináša množstvo každodenných problémov, napríklad, prevádzkovateľom útulkov pri vymožiteľnosti prípadov. „Keď vám niekto pred vašimi očami zabije vaše zviera, môžete ho akurát zažalovať v zmysle občianskeho zákonníka za poškodenie veci,“ ilustrovala ako sú dnes naše zákony postavené. Nepomohlo podľa nej ani to, že Slovensko prevzalo európske smernice v tejto oblasti, pretože vnútroštátne právo je nadradené.

Pochod za prijatie zákona o ochrane zvierat

V prípade schválenia zákona o ochrane zvierat by mohlo ísť o prvú právnu normu svojho druhu u nás. Návrh, ktorí pripravili ochrancovia zvierat, nazerá na zvieratá ako na živé bytosti. Rieši ich ochranu, pričom obsahuje samostatnú úpravu pre spoločenské aj hospodárske zvieratá. Mal by umožniť efektívnejšie stíhanie a otázku trestov za násilie páchané na zvieratách.

Pochod za prijatie zákona o ochrane zvierat

Zákon by mal ale priniesť aj obmedzenia v súvislosti s chovom zvierat. Definuje či už minimálnu vekovú hranicu, alebo nespôsobilosť mať zviera, napríklad pre toho, kto bol odsúdený za trestný čin týrania zvieraťa a podobne. Návrh však hovorí aj o zákaze testovania na zvieratách za účelom výroby kozmetických výrobkov a zavedení povinnosti registrácie chovov zvierat s cieľom zabrániť takzvaným čiernym chovom.

TASR/Útulkovo.sk
Foto: TASR Štefan Puškáš