Vyriešila by trestnoprávna zodpovednosť útoky psov?

1

Bratislava 23. októbra (TASR) – Množiace sa útoky psov na ľudí by vyriešila zvýšená trestnoprávna zodpovednosť. Myslí si to poslanec Mostu-Híd Gabriel Csicsai. „Zvýšenie trestnoprávnej zodpovednosti je jediný správny smer,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa Csicsaia by sa mohlo riešiť aj sprísnenie chovu psov.

„Vieme si predstaviť určité rozdelenie psov podľa hmotnosti. Ten nešťastný pes za to nemôže, je to o socializácii psa, aj o tom, ako majiteľ odhaduje svoje sily na chov daného plemena,“ doplnil Csicsai. Negatívne nehodnotí nielen to, že doteraz vláda neprišla s riešením útokov psov na ľudí, ale aj to, že vládni poslanci odmietli návrh Mostu-Híd, ktorý mohol problém riešiť. Csicsaiovi sa nepozdáva ani zrušenie povinného čipovania psov, mačiek a fretiek. „Čipovanie malo pozitíva, súčasným riešením sa urobil jeden veľký chaos,“ poznamenal.

Ministerstvo pôdohospodárstva malo pripravenú novelu zákona o psoch, ktorá okrem iného obsahovala zoznam nebezpečných plemien. Mala sprísniť pravidlá pre majiteľov psov niektorých kategórií. Držať alebo vodiť psa so sprísneným držaním by podľa novely mohol iba človek odborne spôsobilý na jeho ovládanie. V parlamente bola v marci. Opozícia novelu kritizovala, podľa nej mala trestať aj zodpovedných majiteľov psov. O vládnej právnej norme parlament nerozhodol.

Neskoršia novela Mostu-Híd počítala s niekoľkými trestami pre majiteľov psov, ktorých miláčikovia napadnú a ublížia inému človeku alebo zvieraťu. Hroziť im malo väzenie od šiestich mesiacov až do piatich rokov. Právnou normou chcú dosiahnuť, aby si majitelia psov uvedomili, že sú za svojich miláčikov zodpovední a že môžu byť potrestaní za ich konanie.

TASR
Ilustračné foto TASR/František Iván

Súvisiace články:
Most-Híd chce trestať ľudí, ktorých psy bezdôvodne ublížia iným
Viac>>