Psovi s úpalom pomôžu studené obklady, pri skoku do vody môže skolabovať

0

Bratislava 17. júna (Útulkovo.sk) – Dostal váš štvornohý miláčik úpal? Poskytnite mu čo najskôr prvú pomoc! Pomôže tieň, ľad, studené obklady a, samozrejme, veterinár.

Úpal alebo prehriatie organizmu sa u zvieraťa prejavuje zrýchleným a namáhavým dýchaním, neistou chôdzou a slabosťou. Ak sa včas neposkytne prvá pomoc, môžu sa dostaviť kŕče a dokonca zástava srdca.

„Zviera treba rýchlo odsunúť do tieňa, na hlavu a hrudník mu treba priložiť vrecká s ľadom alebo studené obklady, aby sa organizmus čo najrýchlejšie ochladil,“ poradila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat s tým, že po poskytnutí prvej pomoci treba zviera vziať k veterinárovi.

Rovnako ako ľudia, aj väčšina psov miluje v lete osvieženie v studenej vode. Aj v tomto prípade však treba dávať pozor. „Pokiaľ rozhorúčený pes náhle skočí do ľadovej vody, nemusí to skončiť dobre, skok do studenej vody môže privodiť kolaps,“ upozornila.

horúci slneèný letný deò rekreanti pes na Zemplínskej šírave

V horúcich dňoch je tiež dobré u dlhosrstých psov popremýšľať nad skrátením srsti. Naopak, krátkosrsté plemená treba chrániť viac. Pokiaľ máte psíka s krátkou srsťou (boxeri, buldoci, naháči a pod.), buďte zvlášť opatrní. „Psov bez srsti treba natierať ochrannými krémami, inak sa rýchlo spália. Do úvahy prichádza aj ochranné oblečenie z ľahkej chladivej látky,“ poradila.

Pred slnkom treba chrániť aj malé spoločenské a hospodárske zvieratá. Všetky zvieratá musia mať počas dňa možnosť ukryť sa pred priamym slnkom do kvalitného tieňa a na dosah stále čerstvú vodu. Malé spoločenské zvieratá ako králiky, škrečky, morčatá či vtáčiky v klietkach nenechávajte na balkónoch a terasách situovaných na juh, juhozápad a západ, hrozí im prehriatie a úhyn.

návštevníci prírodné kúpalisko Zlaté piesky letné horúèavy kúpanie slovenské kúpaliská prázdninové aktivity vodné športy

Rybičkám v akváriu častejšie vypínajte akváriové osvetlenie a opatrne dolievajte chladnú vodu – pomôže to znížiť jej teplotu. Hospodárske zvieratá potrebujú riadny tieň pod veľkým otvoreným prístreškom alebo sústavou veľkých stromov, tak aby sa zmestili do tieňa všetky naraz a celodenný prístup k vode. Prasiatka majú extrémne citlivú pokožku, ak sú vonku, mali by mať možnosť bahenného kúpeľa, ktorý vytvorí na koži ochranný film.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR