Z tepla môže skolabovať aj pes, pomôže chladiaci obojok

0

Bratislava 26. júna (Útulkovo.sk) – Telesná teplota psa je výrazne vyššia ako človeka, preto počas horúcich letných dní je oveľa vyššie riziko, že môže dôjsť k prehriatiu jeho organizmu.

Veterinárny lekár Pavol Čech pripomína, že pes by nemal byť nadmerne vystavený slnečnému žiareniu a mal by mať vždy zabezpečený dostatok vody. Užitočnou pomôckou môžu byť aj takzvané chladiace obojky.

„Normálna telesná teplota u psov je až 39,2 stupňa Celzia, a navyše psy majú len veľmi málo potných žliaz, preto musia na odvod tepla využívať prakticky iba respiračný aparát,“ zdôvodnil riziko prehriatia u psov veterinárny lekár Pavol Čech. „Nadmerný pobyt na slnku a nedostatok tekutín preto môžu zapríčiniť úpal, kolaps a v tom najhoršom aj závažné srdcovo-obličkové zlyhanie,“ dodal.

Prehriate organizmu sa u psa prejaví kolísavou chôdzou, apatiou o potravu, prípadne neschopnosťou pohybu. Ak už k úpalu či kolapsu dôjde, je potrebné psa dostať do chladného prostredia, najlepšie do vane, kde ho môžeme ochladzovať vodou. „Voda nesmie byť úplne ľadová, aby zviera nedostalo šok,“ pripomenul veterinárny lekár.

„Takisto je dobré ho zabaliť do veľkého uteráka namočeného do studenej vody,“ poradil. V prípade veľmi vážnych stavov je nevyhnutné navštíviť ambulanciu zverolekára, ktorý psovi podá infúzie.

Predchádzať úpalu a kolapsu z tepla pomáhajú v súčasnosti aj takzvané chladiace obojky. „Stačí ich dať cez noc do chladničky a nasadiť psovi pri venčení. Krk psa je časťou tela, ktorou prechádza najviac ciev, ochladenie krku a teda aj krvi prechádzajúcej cievami k srdcu preto znižuje riziko kolapsu,“ dodal veterinárny lekár.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR