Vysokoškoláci chovajúci mačky sú vraj inteligentnejší ako psíčkari

1

Bratislava 27. júna (Útulkovo.sk) – Viete aký je rozdiel medzi milovníkmi psov a milovníkmi mačiek? Psíčkari vraj majú tendenciu byť viac aktívni a ústretoví, milovníci mačiek sú zasa otvorenejší a citlivejší než psíčkari. Vyplýva to zo štúdie na vysokoškolákoch, podľa ktorej je chovateľov mačiek menej, ale sú inteligentnejší…

Štúdia vznikla na základe prieskumu medzi vyše 600 americkými vysokošklákmi. Denise Guastello sa na nich obrátil z otázkou, či sa identifikujú viac ako milovníci psov alebo milovníci mačiek.

Účastníci tiež odpovedali na množstvo otázok, ktoré mali zistiť ich osobnosť a povahu. Až 60 percent ľudí uviedlo, že sú milovníci psov, pričom k milovníkom mačiek sa prihlásilo 11 percent opýtaných. Zvyšná časť ľudí uviedla, že má rada obidve zvieratá, alebo to nerieši.

Štúdia tiež ukázala, že milovníci mačiek sú inteligentnejší, ako milovníci psov. „Je možné, že si ľudia môžu vybrať domáce zviera na základe svojej osobnosti,“ povedal Guastello.

Štúdium toho, či sa ľudia viac identifikujú so psami alebo mačkami môže pomôcť aj pri terapii so zvieratami. Keďže sa však štúdia robila len medzi vysokoškolákmi, nie je možné ju vyhodnotiť aj na ostatné vekové skupiny.

Poznámka Útulkova: Štatistiky už dokázali všeličo, najmä ak sa robia na relatívne malej vzorke niekoľkých stoviek ľudí… Ak by do vzorky zahrnuli zopár množiteľov, prípadne nezodpovedných majiteľov psov a mačiek, od ktorých útulkári zachraňujú zvieratá, inteligencia oboch skupín chovateľov by v priemere určite prudko poklesla.

Útulkovo.sk
Zdroj: livescience.com
Ilustračné foto: Alexandra Pavelková, TASR/AP