Pes Dobryňa, ktorého Rusko darovalo Francúzsku, nie je schopný služby v polícii

0

Nemecký ovčiarsky pes menom Dobryňa, ktorého Rusko venovalo Francúzsku ako dar pre elitné zásahové jednotky polície, nie je schopný takej náročnej služby. Informovala o tom francúzska rozhlasová stanica Europe 1.

Rusko tohto psa – ešte ako šteňa – darovalo Francúzsku po vlaňajších teroristických útokoch v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis, kde pri zneškodňovaní podozrivých počas špeciálnej policajnej operácie zahynula sučka menom Diesel. Dobryňa mal časom zaujať jej miesto v službe v zásahových jednotkách RAID.

Dobryňa bol vo Francúzsku od januára tohto roku a prešiel výcvik v špecializovanom kynologickom centre. Po mesiacoch výcviku sa však ukázalo, že nie je schopný služby v polícii. Röntgenologické vyšetrenia totiž ukázali, že má dyspláziu – anomáliu zadných láb, ktorá sa u nemeckých ovčiarskych psov vyskytuje pomerne často a je dedičná.

Vzhľadom na tento hendikep Dobryňa nemôže byť útočným psom. Nemôže ani vyhľadávať výbušniny alebo drogy, pretože má priveľké telo, a tak by sa nedostal všade tam, kam treba. Napriek všetkému však Dobryňa vo francúzskej polícii zostáva – bude „talizmanom“ jednotky, ku ktorej mal byť pridelený.

Vlani v lete Pošta Ruska vydala dve nové známy, pričom na jednej z nich bol vyobrazený nemecký ovčiarsky pes. Ako model slúžil práve Dobryňa – ešte ako šteňa.

Dobryňa dostal meno po ruskom bohatierovi Dobryňovi Nikitičovi. V ruských bylinách je zobrazovaný ako hrdina, ktorý porazil draka Gorynyča svojou odvahou.