Päť chýb, ktoré robia noví majitelia

0

BRATISLAVA – Bola to láska na prvý pohľad. Hneď ako ste videli toho štvornohého krásavca, rozhodli ste sa, že budeš váš.

Prvotne nadšenie však vystriedala krutá realita a vy máte svojho psíka plné zuby. Vyhnite sa týmto častým chybám, ktoré robia majitelia zvierat. Užívajte si každý deň, ktorý spolu prežijete.

1. Vzhľad nestačí
Viete, aký je najčastejší dôvod, prečo si niekto zaobstará psa? Vo väčšine prípadov je to vzhľad. „Bol taký roztomilý, musela som si ho zobrať domov,“ vravia natešené majiteľky. Avšak psy nie sú iba pekné tváričky, ale majú svoje požiadavky a potreby. Každá rasa má svoje špeciálne vlastnosti. Svojho spoločníka by ste si teda mali vyberať podľa týchto faktorov. Zaneprázdnený človek z veľkomesta by si asi nemal zadovážiť huskyho, ktorý túži po hodinových prechádzkach.

2. Oči klamú
Často prídu ľudia do útulku a myslia si, že ich psík bude taký, aký sa im javí byť. Šteniatka však prechádzajú rôznymi zmenami, ktoré napokon ovplynia ich správanie v dospelosti. Z pokojného šteniatka sa môže stať divoké zviera. Ak si adoptujete zviera, ktoré bolo týrané, po určitom čase v pohodlí vášho domova sa istotne zmení. Zistite si vopred čo najviac informácií.

3. Žiadne pravidlá
Predtým, než do svojho príbytku prinesiete šteniatko, mali by ste stanoviť jasné pravidlá. Spočiatku ho nechávate voľne pobehovať a keď začne robiť veci, s ktorými nesúhlasite, cítite zlosť a pýtate sa, kde je ten malý maznáčik. Mali by ste mu určiť, kde bude spať, čo bude jesť a kedy bude chodiť na prechádzky. Pravidlá sú kľúčom k úspechu.

4. Rozpory
Keď raz stanovíte pravidlá, mali by sa dodržiavať. Mali by ich rešpektovať všetci, vrátane vašich priateľov a známych. Psy sú chytré zvieratá a ak ich váš známy naučí nejaký zlý zlozvyk, ťažko sa ho zbavíte. Chcete, aby váš štvornohý miláčik dodržiaval pravidlá? Buďte mu príkladom.

5. Čím skôr, tým lepšie
Majitelia mladých psov si často myslia, že ich pes je ešte malý a s výcvikom by mali počkať. S postupným učením by ste mali začať od začiatku. Uvidíte, aký pokrok robí váš psík a podľa toho prispôsobíte tempo. Skorší výcvik posilní vaše puto a urobí z vášho psa vychované zviera.

Zdroj: iheartdogs.com