Ochranári a lesníci spojili sily pri záchrane troch kamzíkov

0

Počas uplynulých dní spojili zamestnanci Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) a Správy TANAP sily pri záchrane troch vysilených kamzíkov. Martina Petránová zo ŠL TANAP informovala, že prežil len jediný a momentálne je ešte stále v opatere ochranárov.

Prvého vyčerpaného kamzíka zaregistrovali v piatok (2.3.) podvečer pri Sliezskom dome. Útočisko našiel v kotolni horského hotela, kde prečkal noc. Zamestnanci kontaktovali pracovníkov Správy TANAP, ktorí sa vysileného zvieraťa ujali. Aj napriek ich úsiliu približne ročné kamzíča na druhý deň uhynulo.

„Medzitým prišlo ďalšie hlásenie od turistov z Oravy. Zhruba rovnako starého kamzíka spozorovali bezvládne ležať pri ceste pod Ťatliakovou chatou v Západných Tatrách. Keďže autom sa k nemu zamestnanci ŠL TANAP z ochranného obvodu Zverovka nedokázali dostať, požiadali o pomoc horských záchranárov,“ doplnila Petránová. Kamzíka spoločne naložili na sane ťahané skútrom a transportovali ho na Zverovku. „Bol veľmi vysilený, vôbec sa nebránil. Zobrali sme ho na ruky, zabalili do deky a zviezli dole,“ opísal situáciu Michal Gazda zo ŠL TANAP. Hoci sa vysileného kamzíka ihneď ujal veterinár, ani tento neprežil.

Ďalšia informácia o vyčerpanom kamzíkovi prišla spod Popradského plesa, kde turisti v nedeľu ráno zahliadli zhruba v štvrtine cesty od zastávky Tatranskej elektrickej železnice, smerom na Popradské pleso, asi dvojročného jedinca ležiaceho na okraji cesty. Vysilené zviera dokonca nereagovalo ani na brechot psov, na nohy sa postavilo až v okamihu, keď sa ho pokúsili odchytiť zamestnanci Správy TANAP. Po niekoľkých pokusoch to však napokon vzdali v nádeji, že kamzica sa predsa len dokáže sama o seba postarať. Na druhý deň sa však situácia zopakovala. „Ležala asi 30 metrov povyše miesta, kde sme ju našli deň predtým. Autom sme ju previezli na polesie,“ doplnila Pavol Kráľ z ochranného obvodu Štrbské Pleso. Tam si ju už prevzali pracovníci Správy TANAP, vysilené zviera vzápätí prezrel aj veterinár.

„Podobne ako predchádzajúce dva kamzíky, aj ona dostala glukózu, antibiotiká, komplex vitamínov a minerálov, ako aj liečivo na naštartovanie trávenia,“ konkretizoval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Na nohy sa ju pokúsili postaviť aj kozím mliekom, zásobami sena i sušenej jarabiny. „Má dobrý apetít, pije vodu aj kozie mlieko bez našej asistencie, takže sa tešíme, že aspoň ona prežila,“ dodal šéf ochranárov, v ktorých opatere kamzica zatiaľ ostáva aj naďalej.