Náklady na likvidáciu vtáčej chrípky v SR doteraz dosiahli 550.000 eur

0

Doterajšie náklady na likvidáciu vtáčej chrípky na Slovensku k 17. februáru tohto roka dosiahli 550.000 eur. Vyplýva to z informácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV), ktorú v stredu vzala na vedomie vláda.

V Slovenskej republike sa podľa MPRV potvrdilo prvé ohnisko nákazy HPAI H5N8 dňa 29. decembra 2016, a to v drobnochove hydiny v Bratislave – Dúbravke. Prvé ohnisko HPAI H5N8 u vtákov chovaných v zajatí sa potom potvrdilo 3. januára 2017 v ZOO Košice. „Celkom bolo potvrdených zatiaľ deväť ohnísk u hydiny, dve ohniská u vtákov chovaných v zajatí a 55 pozitívnych prípadov u voľne žijúcich vtákov,“ spresnil agrorezort.

Vtáčia chrípka odborne nazývaná aviárna influenza je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktorého pôvodcom je influenza A vírus patriaci do čeľade Orthomyxoviridae, rodu Influenzavirus A. Na základe prítomnosti povrchových antigénov, ako je hemaglutinín (H) a neuraminidáza (N) sa tieto vírusy delia na subtypy. Existuje 16 známych typov proteínu H (H1 až H16) a 9 typov proteínu N (N1 až N9), ktoré boli zistené vo vírusoch pochádzajúcich z vtákov, dva ďalšie typy proteínov H a N boli zistené vo vírusoch pochádzajúcich z netopierov.

MPRV poznamenalo, že influenza A vírus môže sporadicky postihovať aj cicavce, vrátane človeka, zvyčajne po priamom kontakte s infikovanou hydinou, napríklad hydinovými produktmi.

G. MATEČNÁ: SR je jedinou v EÚ, ktorá nemá vtáčiu chrípku v komerčných chovoch
Slovensko je zatiaľ jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá ešte nemá vtáčiu chrípku vo veľkých komerčných chovoch. Uviedla to po dnešnom rokovaní vlády šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

„Je to aj vďaka tomu, že Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR si dôsledne plní tie úlohy, ktoré má. Bol nasadený rizikový manažment, robili sa ochranné zonácie, robila sa včasná diagnostika cez náš ústav, ktorý diagnostikuje vtáčiu chrípku. Robili sa taktiež biologické opatrenia proti vtáčej chrípke,“ spresnila.

S príchodom teplejšieho počasia by mala podľa nej prísť aj znížená migrácia voľne žijúcich vtákov. „Môžeme teda očakávať pokles výskytu vtáčej chrípky. Je však potrebné upozorniť, že ku koncu leta sa dá očakávať migrácia vtákov z južných častí kontinentu, pričom nevieme dnes odhadnúť, či prelietavajúce vtáky nebudú zdrojom infekcie,“ dodala.