Najlepším policajným psovodom na Slovensku je opäť Vojtech Sabol so psom Lerrym

0
Ilustračné foto

Najlepší policajní psovodi sú z Banskej Bystrice.

Tímu z tamojšieho krajského policajného riaditeľstva sa podarilo obhájiť titul majstrov Slovenska vo výkone policajných psov v klasickej kynológii. Víťazný pohár získali v kategórii jednotlivcov aj družstiev.

Jubilejný dvadsiaty ročník majstrovstiev, ktoré sú každoročnou prezentáciou profesionálnej pripravenosti najlepších psovodov z jednotlivých krajských policajných riaditeľstiev sa uskutočnil v Malých Levároch. Od pondelka (5. 9.) do štvrtka (8. 9.) tu súťažilo celkom deväť družstiev a 18 jednotlivcov. Cieľom je porovnať stav a úroveň výcviku, priblížila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Najlepším slovenským policajným psovodom sa opätovne stal Vojtech Sabol so psom Lerrym. Na druhom mieste sa umiestnil Ľudovít Knežo som psom Tangom z Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach. Tretiu priečku obsadil Juraj Komjáty so psom Iconom z krajského policajného riaditeľstva v Košiciach. V súťaži družstiev psovodi z Košíc predbehli psovodov zo Sobraniec, keď skončili pred nimi na druhom mieste.

Psovodi a ich psy si merajú sily v troch disciplínach. Okrem poslušnosti, súťažia v obranných prácach a pachových prácach. Predviedli, ako vyhľadávajú ukrytú osobu, eskortujú zadržaného, strážia pri prehliadke osoby, zadržia páchateľa, chránia policajta, likvidujú výtržnosti v miestnosti alebo vyhľadávajú vystrelené nábojnice. Každoročne sa opakujúcu súťaž organizuje Odbor kynológie a hypológie Prezídia PZ SR.