Na Liptove vykastrovali stovku zvierat

0

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Prvý pokus o kastrovanie premnožených túlavých psov v rámci dobrovoľníckeho Československého kastračného programu splnil v rómskej osade Hlboké v Liptovskom Mikuláši svoj účel a stretol sa až s nečakane veľkou ústretovosťou a pochopením obyvateľov.

Pracovníkom Československého kastračného programu prešlo rukami 143 zvierat, z ktorých stovku vykastrovali.

„Po počiatočných obavách sme zostali veľmi milo prekvapení z vynikajúcej odozvy. Drvivá väčšina osadníkov nás už vyčkávala a dobrovoľne odovzdala svojich psov na odbornú kastráciu. Úsmevné bolo, keď si jeden psík dokonca sám nastúpil do auta,“ uviedla Jana Dvořáčková z miestneho útulku OZ Očami psa.

kastracie liptov3

Zároveň vysvetlila, že nemá žiadny význam neustále odoberať množstvo túlavých psov z osád a plniť nimi útulky. Rómovia si hneď zadovážia ďalších, lebo súžitie so psami patrí akosi prirodzene k ich životnému koloritu. „Verím, že táto netradičná iniciatíva zapôsobí aj ako účinná osveta,“ zhodnotila pre TASR.

kastracie liptov1

„V rámci tejto akcie bolo kastrovaných 89 psov, 11 mačiek a odobraných 8 dospelých psov, 23 šteniat a 8 mačiat nielen v liptovskomikulášskej osade Hlboké, ale aj v rómskej osade vo Važci. Škoda, že sa to nepodarilo zorganizovať v Pribyline. Snáď to vyjde niekedy nabudúce,“ dodala Dvořáčková.

kastracie liptov2

Počas kastrácií odobrali 39 zvierat. osem dospelých psov, 23 šteniat a osem mačiatok. Dvaja psy a dve mačky uhynuli.

TASR/Útulkovo.sk
Foto: Československý kastračný program/Filip Minár