Most-Híd chce trestať ľudí, ktorých psy bezdôvodne ublížia iným

0

Bratislava 30. mája (TASR) – Majitelia psov by mali byť trestaní, ak ich miláčikovia bezdôvodne napadnú a ublížia inému človeku alebo zvieraťu. Hroziť by im malo väzenie od šiestich mesiacov až do piatich rokov. Počíta s tým novela Trestného zákona, ktorú do parlamentu predložili poslanci NR SR za stranu Most-Híd. Informovali o tom Andrej Hrnčiar a Gabriel Csicsai.

Právnou normou chcú dosiahnuť, aby si majitelia psov uvedomili, že sú za svojich miláčikov zodpovední a že môžu byť potrestaní za ich konanie. Tresty majú majiteľom hroziť, ak zanedbajú zákonom dané povinnosti a v dôsledku toho pes zaútočí a zraní človeka bez toho, aby bol napadnutý alebo vyprovokovaný. Ak pes zraní jedného človeka, hroziť im má až ročné väzenie. Ak pes takto ublíži viacerým ľuďom, chránenej osobe, prípadne spôsobí až smrť, jeho majiteľovi má hroziť až päťročné väzenie. Na šesť mesiacov by si mali ísť posedieť tí, ktorých pes poraní spoločenské alebo hospodárske zviera bez toho, aby bol pes sám napadnutý alebo vyprovokovaný. „Novela zabezpečí, aby si každý majiteľ uvedomil, že je zodpovedný za konanie svojho psa,“ povedal Hrnčiar.
Doplnil, že právnou normou Most-Híd reaguje na podľa neho nezmyselný zákon, ktorý pripravilo ministerstvo pôdohospodárstva a ktorý mal priniesť zoznam nebezpečných plemien. O vládnom návrhu mal parlament rokovať a definitívne rozhodnúť na aktuálnej schôdzi, predkladateľ ho však stiahol. Hrnčiar pripomenul kritiku tohto zákona nielen zo strany opozície, ale aj odborníkov. Most-Híd mal podľa Hrnčiara v zákone najväčší problém s tým, že mal trestať všetkých majiteľov psov, vrátane tých slušných, ktorí si svoje povinnosti plnia.

TASR