Mesto Tlmače zorganizovalo pre levický psí útulok vianočnú zbierku

0

Hlavným cieľom vianočnej zbierky pre útulok v Leviciach, ktoré prevádzkuje občianske združenie Šťastný Domov – Happy House, je pomôcť psíkom zmierniť prichádzajúce zimné obdobie.

Podľa iniciátorky zbierky Adriany Bacigalovej sa v meste mnohokrát pohybujú vyhodené psíky a práve na levický útulok sa mesto Tlmače obracia dosť často. Preto sa mestský úrad rozhodol v dňoch 5. až 22. decembra vyhlásiť pre psí útulok vianočnú zbierku.

Najviac vítanou bola skôr pomoc materiálna, no prispieť je stále možné aj finančne na účet samotného útulku. „Veci mohli darcovia priniesť v čase úradných hodín na Mestský úrad Tlmače. Občanov sme vyzvali najmä na príspevky vo forme granúl a konzerv pre psíkov, diek, plachiet, návlečiek, osušiek, uterákov, vankúšov a paplónov, matracov, ale aj vôdzky, obojky či oblečenie pre psíkov,“ vysvetlila iniciátorka zbierky, pričom spomenula, že je tiež možné pomôcť adoptovaním psíka z útulku, alebo poskytnutím dočasnej starostlivosti. „Veľkou pomocou je aj pomoc pri venčení, doprajete tak psíkom v útulku aspoň trošku pohybu a pohladenia,“ dodala organizátorka.

Podľa slov Bacigalovej v Tlmačoch vzniká miesto na dočasnú starostlivosť o psíkov pod názvom Kráčame spolu, v ktorom sa starajú najmä o vyhodené šteniatka a gravidné sučky. „Materiálna pomoc z tejto vianočnej zbierky by teda putovala okrem útulku aj do miesta dočasnej starostlivosti, keďže tieto dve organizácie vzájomne spolupracujú,“ pripomenula.

Bacigalová tiež upozornila na dva hlavné problémy, ktoré podľa nej spôsobujú vysoký počet psov na ulici. „Jedným z nich je čipovanie a tiež problém psíkov z rómskych osád. Zaoberať sa týmito dvoma otázkami je podľa mňa alfou a omegou pre riešenie problému túlavých psíkov,“ uviedla iniciátorka zbierky.