Do Česka sa po 60 rokoch vracia mačka divá, zachytili ju fotopasce

0

Praha 13. mája (TASR) – Po rysoch, vlkoch a medveďoch sa do českej prírody vracia ďalšia šelma, mačka divá. Fotopasce ju zachytili už na dvoch miestach – na Šumave a v Beskydách. Výskyt vzácnej šelmy, ktorá v prírode žila pred 60 rokmi, potvrdili odborníci z Univerzity Karlovej, Správy Národného parku a Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Šumava aj Hnutie DUHA Olomouc.

Na Šumave zachytila fotopasca mačku divú už v roku 2011 pri výskume cicavcov. Vlani urobilo Hnutie DUHA podobnú snímku v Javorníkoch v CHKO Beskydy, informovala v nedeľu spravodajský server Novinky.cz.

Fotografie preverovali celé mesiace domáci aj zahraniční odborníci. Potvrdili, že zvieratá na snímkach zodpovedajú mačke divej, kvôli stopercentnej istote sú však potrebné genetické testy. „Aby sme sa z divých mačiek mohli tešiť trvalo, bude treba vyčleniť vhodne vybrané miesta v krajine. Viac starých stromov v lesoch, ochrana listnatých lesov a pestrejšia krajina tiež pomôžu návratu ďalších vzácnych druhov zvierat,“ povedal Michal Bojda z Hnutia DUHA Olomouc.

Mačka divá sa podobá pruhovanej domácej mačke, ale je mohutnejšia, má hrubší huňatý chvost a odlišné pruhovanie. Z väčšiny českého územia vymizli pred približne 200 rokmi, jej výskyt v českej krajine bol naposledy spoľahlivo dokázaný pred 60 rokmi. V okolitých štátoch, ako je Slovensko, Nemecko či Rakúsko, sa mačky divé vyskytujú dodnes, napísali Novinky.cz.

„Mačka divá je tajuplná plachá šelma, ktorá v prírode ľahko uniká pozornosti. Jej podobnosť s domácou mačkou a to, že sa môžu medzi sebou úspešne krížiť, sťažuje terénny výskum,“ uviedla Jana Pospíšilová z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej.
Odborníci upozorňujú, že teraz ide o to, aby ľudia dokázali s mačkou divou a inými divými zvieratami žiť. Ak to nedokážu, bude to aj ich vizitka.

TASR
Ilustračné foto: wikipedia