Ľudia žiadajú trest pre rodičov chlapca, kvôli ktorému v zoo utratili gorilu

0
Na snímke karta leží vedľa sochy gorily v zoologickej záhrade mesta Cincinnati v americkom štáte Ohio 29. mája 2016. V zoo v Cincinnati v americkom štáte Ohio utratili 17-ročného samca gorily, lebo ohrozil na živote trojročného chlapca, ktorý sa mu dostal do výbehu, informovala agentúra AP.

Viac ako 70.000 Američanov už podpísalo petíciu za potrestanie rodičov chlapca, ktorý počas uplynulého víkendu spadol do výbehu gorily v zoo mesta Cincinnati v americkom štáte Ohio. Ošetrovatelia boli nútení samca gorily menom Harambe zastreliť, aby ochránili život dieťaťa.

V petícii sa píše, že táto 17-ročná „nádherná gorila prišla o život, lebo rodičia nedozreli na svoje dieťa“. Domnievajú sa, že v opačnom prípade by štvorročný chlapec nebol býval schopný preliezť ochranné bariéry a dostať sa do nebezpečnej situácie.

Petícia cituje výpovede očitých svedkov, podľa ktorých sa chlapec opakovane pokúšal preliezť cez bariéry. „To malo rodičov viesť k tomu, aby ho odtiaľ okamžite odviedli,“ píše sa v petícii. Podľa jej autorov incident spôsobila nedbanlivosť rodičov a zoo nenesie žiadnu vinu za chlapcove zranenia či prípadnú inú traumu.

Signatári petície upozornili na to, že nedbanlivosť rodičov zrejme odzrkadľuje pomery v chlapcovej rodine, preto vyzvali sociálne úrady, aby ich prešetrili a chránili tak chlapca a jeho súrodencov pred možnými podobnými incidentmi, ktoré by mohli viesť k vážnym úrazom či dokonca smrti.

Podľa agentúrnych správ chlapec sa do gorilieho výbehu dostal tak, že najskôr podliezol plot, potom preliezol cez kríky a napokon spadol do priekopy s vodou. Gorila chlapca chytila, nosila ho a ťahala za sebou po výbehu približne desať minút. Neútočila naňho síce, ale „chlapec bol určite v nebezpečenstve“. „Zdalo sa, že je to život ohrozujúca situácia,“ uviedol riaditeľ zoo Thayne Maynard.

Chlapca podľa neho nebolo možné oslobodiť inak, ako utratením 180 kilogramov vážiacej gorily. Riaditeľ zoo totiž vysvetlil, že len uspanie gorily menom Harambe by nemalo želaný úžitok okamžite.

Dodal, že zoo má pravidlá, ako postupovať v podobných prípadoch, ale za 38 rokov existencie zoo ich ešte nevyužila.

Riaditeľ poznamenal, že „Harambe bol fajn“. Zoo mala v úmysle využiť ho pri rozširovaní chovu goríl.

Maynard konštatoval, že „rozhodovanie nebolo ľahké, lebo nížinné gorily sú veľmi ohrozené zvieratá a v zajatí ich veľa nežije“. Vyjadril však presvedčenie, že rozhodnutie bolo správne.