Králikom sa v Nitre nepodarilo prekonať slovenské rekordy v králičom hope

0
Dvojdňová XX. Celoštátna výstava zvierat v priestoroch výstaviska Agrokomplex v Nitre 25.novembra 2017. V rámci výstavy sa uskutočnili majstrovstvá Slovenska v králičom hope. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Niekoľko desiatok králikov sa v sobotu predstavilo na Majstrovstvách Slovenska v králičom hope na nitrianskom výstavisku Agrokomplex

. Majstrovstvá boli súčasťou celoštátnej a vyšehradskej výstavy zvierat, na ktorej sa predstavilo takmer 3000 králikov, 1800 holubov a 1400 kusov hydiny.

Sprievodnými akciami výstavy boli Európska výstava zdrobnených králikov Ornita, medzinárodná výstava mačiek a výstava drobných hlodavcov.

Králiky si zmerali sily v štyroch súťažných disciplínach, v rovinnej dráhe, parkúre, skoku vysokom a skoku ďalekom. „Evidovali sme 119 štartov, vyhlásili sme 24 víťazov. Celkovo bolo 22 pretekárov, každý pretekár súťažil s minimálne dvoma králikmi,“ informoval organizátor podujatia Dušan Barlík zo Slovenského zväzu chovateľov. Slovenský rekord sa podľa jeho slov nepodarilo prekonať ani v skoku do výšky, ani v skoku do diaľky. „Najlepší králik skočil do diaľky 200 centimetrov, slovenský rekord je 220 centimetrov. Najlepší dnešný výkon v skoku do výšky bol 80 centimetrov, slovenský rekord je 85 centimetrov,“ povedal Barlík.

Králičí hop je športová disciplína, v ktorej preteká králik vedený na postroji človekom. Človek beží vedľa prekážok, ktoré králik preskakuje. Prekážkové skákanie králikov vzniklo koncom 70. rokov minulého storočia vo Švédsku, začiatkom tohto milénia sa postupne začalo rozširovať do ďalších krajín. Pravidelne sa organizujú súťaže, národné i celoeurópske majstrovstvá v skákaní králikov cez prekážky. Svetový rekord v skoku do diaľky má hodnotu 300 centimetrov, najlepší svetový výkon v skoku do výšky je 100 centimetrov.