Knižka canisterapeutky Ľ. Bátoryovej opisuje zážitky so psíkmi a deťmi

0

Zážitky so psíkmi, ktoré vyrastajú v rodinách s deťmi so zdravotným znevýhodnením, opisuje canisterapeutka a kynologička Ľubica Bátoryová v knižke pre deti.

Do života ju uviedli v pondelok 24. septembra na pôde kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie.

„Vznikala v noci v rýchliku zo Žiliny, keď som chodievala do Košíc do školy. Veľkú pomoc mi poskytla vydavateľka Andrea Harmanová, ktorá tomu dala hlavu a pätu. Knižka má teraz pevnú štruktúru. Dá sa v nej orientovať, je jasná a zrozumiteľná pre deti,“ povedala Bátoryová.

Príbehy rodiny Horvátovcov z Bratislavy boli podľa Andrey Harmanovej z vydavateľstva Artis Omnis veľmi dobre napísané a oslovili ju aj ako psičkárku. „Keď som ich chytila do rúk a prečítala si ich, veľmi som sa potešila. Boli nielen vtipné, ale medzi riadkami aj trošičku poučné. Povedala som si, prinesme pohľad rodiny Horvátovcov aj ostatným čitateľom. Aby vedeli, že keď sa ocitnú s dieťaťom, ktoré je istým spôsobom hendikepované, nemusí to prinášať vždy len starosti. Ale vďaka skvelému pomocníkovi je život oveľa ľahší a veselší. Vidno to aj na príbehoch – od začiatku do konca sú veľmi milé a vtipné,“ podotkla Harmanová.

Pes Timo a doktor Hafbolíto

Knižka o rodine s dvomi deťmi a psíkom Timom vznikla podľa Evy Horvátovej už dávnejšie. „Bola to pomoc od pani Bátoryovej pre našu rodinu, keď sme mali ťažšie obdobie. Rozprávky písala o činoch Tima, vymyslela k nim príbeh a nakoniec vznikla knižka. Pre nás to znamená veľa, je to zhmotnenie života s Timom, jeho hier a nezbedníctiev,“ dodala Horvátová.

Pes podľa Bátoryovej vnáša do rodiny pokoj. „Je to samozrejme ďalší tvor, o ktorého sa treba starať, ďalšie dieťa. Ale myslím si, že prvé tri roky, ktoré sú veľmi náročné, stoja za to. Pes potom slúži celej rodine. Nielen dieťaťu, ale často aj mame, otcovi, babke, dedkovi na to, aby sa dokázali rozprávať aj o niečom inom, ako sú len strasti života, ktorý so zdravotne znevýhodneným dieťaťom majú,“ uzavrela Bátoryová.

Vydanie knižky Pes Timo a doktor Hafbolíto podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.