Kliešte útočia aj na nemé tváre. Ochráňte vášho psíka

0

BRATISLAVA – Našou prvou reakciou, keď vidíme na psovi kliešťa alebo blchu, je snaha o zbavenie sa ho tak rýchlo, ako je to len možné. Dôležité je ho vedieť odstrániť správne. Okrem častej a účinnej prevencie musíme psíka pozorovať či sa na ňom neprejavujú príznaky, ktoré môžu súvisieť s rôznymi ochoreniami prenášanými parazitmi.

Kliešte a blchy sú naozaj nepríjemnými spoločníkmi. Dokážu so zdravím nášho psíka narobiť nepeknú šarapatu. „Kliešte najčastejšie prenášajú babeziózu, lymskú borelióza a ehrlichiózu. Ochorenia spôsobujú poškodenie vnútorných orgánov a v najhorších prípadoch končia i smrťou,“ tvrdí veterinár Milan Švihran.

Blchy zas môžu byť nositeľkami pásomnice psej. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica dostáva vtedy, keď takto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne.

Aké sú príznaky chorôb?
Kliešťa alebo blchu nestačí len odstrániť. Psíka sledujte, či sa na ňom neprejavujú príznaky ochorenia. „V prípade babeziózy u psíka prvými varovnými signálmi pre majiteľov by mala byť malátnosť, slabosť, nechuť do jedla a tmavý moč zafarbený dohneda. Ďalšie prejavy sú horúčka nad 40˚C, žltačka (žlté sfarbenie ďasien, očného bielka, pokožky…), bledé ďasná a jazyk, zväčšené lymfatické uzliny, zväčšená slezina,“ vysvetľuje Švihran.

Príznaky ďalších ochorení sú letargia, anorexia, horúčka, krívanie, opuch kĺbov, zväčšenie lymfatických uzlín či strata hmotnosti.

Častým vnútorným parazitom je nesympatická pásomnica psia. Nákaza prebieha zväčša bez príznakov. U šteniat a mačiat sa môže objaviť matná, naježená srsť a chudnutie.

Ako vieme psíkov ochrániť?
„Alfou a omegou je pravidelné očkovanie a odčervovanie. Proti kliešťom a blchám však vakcína neexistuje, preto je dôležitá preventívna ochrana. V petshopoch, na internete a u veterinára nájdete niekoľko prípravkov na boj proti parazitom,“ radí veterinár.

Ktorý je pre vášho chlpáča najvhodnejší?
• Spot on prípravky sa aplikujú psíkovi priamo na kožu pomocou pipety. Doba ich účinku je 4 týždne, niekedy však aj menej. Nevýhodou je, že pri namočení sa kožuchu ich účinok slabne, preto psa po aplikácií aspoň dva dni nekúpte.

• K veľmi obľúbeným patrí antiparazitárny obojok, ktorý chráni havkáča 8 mesiacov proti kliešťom, blchám, komárom a pakomárom. „Otieraním sa“ obojka o kožu sa uvoľňuje účinná látka, ktorá sa vstrebáva do tukovej vrstvy kože, kde zotrváva a psa tak chráni. Kvalitný obojok nezapácha, je vodeodolný a pri jeho nosení nedochádza k uvoľňovaniu účinnej látky do prostredia.

• Žuvacia tableta je od minulého roka na trhu novinkou a jej užívanie je čím ďalej častejšie. Funguje rovnako dobre proti blchám, ako aj proti kliešťom. Už počas niekoľkých hodín vyhubí všetky parazity nachádzajúce sa na vašom chlpáčovi. Jej účinná látka nie je v tele metabolizovaná a v tele sa nekumuluje, čiže pre psíka ani pre jeho majiteľa nie je zdraviu škodlivá. Rovnako bezpečná je aj pre sučky v reprodukcii. Doba účinku je až 12 týždňov a vhodná je od hmotnosti 2 kg. Jej pozitívny účinok presvedčil za prvý rok užívania i veterinárov.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR František Iván