OZ Dogazyl – útulok pre nechcené a opustené zvieratá vo Veľkom Mederi

OZ Dogazyl – útulok pre nechcené a opustené zvieratá vo Veľkom Mederi
OZ Dogazyl – útulok pre nechcené a opustené zvieratá vo Veľkom Mederi
0908 703 433
Kvetná 2B, Veľký Meder

Občianske združenie DOGAZYL pomáha nechceným zvieratám od roku 2010. Od r.2011 budujeme svojpomocne prvý útulok pre zvieratá na Žitnom Ostrove v prenajatom objekte bývalej maštale. Objekt je stále v prestavbe, napriek tomu v už zrekonštruovaných priestoroch našlo dočasný domov veľké množstvo zvierat bez domova. Viac ako 100 z nich je už v bezpečí nových domovov, napriek tomu však stále pribúdajú ďalšie psy bez majiteľa a bez domova. V našom útulku sú umiestnení v bezpečných kotercoch, poskytneme im veterinárne ošetrenie, zaočkovanie, odčervenie, odblšenie, začipovanie. Ďalej sú všetky psy ponúkané na adopciu, pričom záujemcovia sú dôkladne preverení. Všetky sučky odchádzajú do nových domovov kastrované, aby sme predišli ďalšiemu množeniu nechcených spoločenských zvierat.

Východiskový stav: OZ Dogazyl vzniklo v roku 2010 ako reakcia občanov na potrebu riešiť akútne vysoký počet túlavých psov a mačiek v meste a okrese Dunajská Streda. Nakoľko samotné mesto vyvíja minimálnu iniciatívu pri riešení predmetného problému, aktivitu sme rozšírili na obce v okrese, kde je konštantne vysoký počet túlavých zvierat.

Súčasný stav: V zrekonštruovanej časti útulku sa nachádza vyše 50 psov, z toho väčšina sú veľké plemená a ich krížence. Ďalšie psy sa nachádzajú v dočasných opaterách pod dohľadom dobrovoľníkov a členov OZ.

Spotreba krmiva na samotnom útulku je momentálne cca 800 kg mesačne, pričom psy sú kŕmené krmivom strednej triedy kvality, nakoľko lacné nekvalitné krmivá im spôsobujú tráviace problémy, ktoré sa môžu následne odraziť na ich zdraví. Pokiaľ sú v útulku šteňatá, náklady na krmivo sú prirodzene vyššie. Momentálne máme pod OZ 9 šteniat vo veku cca 4,5 mesiaca. Ďalšími nákladmi sú veterinárne výdavky – každé zviera je zaočkované, začipované a odborne prehliadnuté, mnohokrát sa k nám dostávajú vyslúžilé množiteľské psy alebo týrané zvieratá v zlom zdravotnom stave. Ďalšími sú prevádzkové náklady – prenájom, elektrina a náklady na rekonštrukciu – materiál, dovoz materiálu. Takmer všetky náklady sú pokrývané darmi dobrovoľných darcov a sympatizantov OZ. Napriek ich pomoci však OZ bojuje s vážnym nedostatkom finančných prostriedkov.

V aktuálnej situácii by sme veľmi ocenili akúkoľvek pomoc, finančnú, v takom prípade by sme príspevok rozdelili na výdavky na krmivo a na rekonštrukciu, nakoľko doterajšie kapacitné možnosti sú stále nedostačujúce. Oceníme tiež materiálny príspevok vo forme krmiva alebo materiálu na rekonštrukciu.

Ďalšie informácie nájdete na stránke www.dogazyl.eu, alebo na našom FB profile. Pre doplnenie akýchkoľvek informácií nás, prosím, kontaktujte.

Za akúkoľvek pomoc vopred ďakujeme.